Kościół bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie


W Gnieźnie znajduje się wyjątkowy kościół błogosławionego Radzyma Gaudentego, który pełni funkcję parafialną w ramach parafii pod tym samym wezwaniem. Zlokalizowany jest w gnieźnieńskiej dzielnicy Winiary, wyróżnia się jako jedyna świątynia o tym tytule w Polsce.

20 czerwca 1983 roku, papież Jan Paweł II dokonał poświęcenia kamienia węgielnego pochodzącego z podziemi katedry gnieźnieńskiej, co stanowiło istotny moment dla budowy nowej świątyni. Aktu wmurowania kamienia dokonał kardynał Józef Glemp 21 listopada tego samego roku. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1983 roku, a jego projektowaniem zajęli się architekci Jan i Maria Godlewscy z Poznania. W wyjątkowy sposób nawiązuje do historycznego znaczenia Królewskiego Miasta Gniezna projekt korony, stworzony przez inżyniera Wacława Latawiec.

Kościół został oddany do użytku w dniu 17 grudnia 1995 roku. Jego bryła powstała na planie ośmiokąta, zwieńczona ogromną kopułą, na której znajduje się latarenka oraz krzyż w formie korony. Nad prezbiterium umieszczona jest wyjątkowa dekoracja – ponad 3-metrowy witraż przedstawiający patrona świątyni, bł. Radzyma Gaudentego, który w jednej dłoni trzyma podwójny krzyż biskupi, a drugą wskazuje lilię.

Nawa główna kościoła zaskakuje unikalnym podejściem do architektury wnętrz w duchu posoborowym. Elementy wystroju, umieszczone na osi, symbolizują mistyczną obecność Ciała Chrystusa w Ludzie Bożym. Miejsce przewodniczenia Eucharystii usytuowane jest w najwyższym punkcie świątyni, co zapewnia odpowiednią widoczność dla zgromadzonych wiernych. Powiązane z jego funkcją na marmurowej ścianie prezbiterium znajduje się rzeźba, która symbolizuje tajemnicę rodzącego się Kościoła.

Ambona, swym kształtem nawiązująca do kamienia grobowca Chrystusa, oraz marmurowa chrzcielnica w formie krzyża, wykuta w posadzce dla umożliwienia chrztu przez zanurzenie, dopełniają architektoniczną wizję tego niezwykłego miejsca.

Przypisy

  1. Gniezno par. pw. bł. Radzyma Gaudentego. Archidiecezja gnieźnieńska. [dostęp 31.05.2021 r.]

Oceń: Kościół bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:10