Kościół św. Michała Archanioła w Gnieźnie


Kościół św. Michała Archanioła w Gnieźnie, którego fundacja sięga XIII wieku, jest wspaniałym przykładem architektury sakralnej. Obecna budowla, datowana na początek XV wieku, przeszła znaczące zmiany, w tym restaurację po 1613 roku oraz przebudowę w latach 1811–1815. Wieża neobarokowa, zrealizowana w 1900 roku według projektu architekta Knothego, stanowi dominantę tej gotyckiej, trzynawowej halowej bryły.

Kościół, niegdyś część przedmieścia Wójtostwo, w towarzystwie już nieistniejących kościołów św. Mikołaja i św. Ducha, doskonale wpisuje się w historyczną tkankę Gniezna. Wnętrze świątyni kryje wiele cennych elementów, w tym gotycką chrzcielnicę w kształcie kielicha z piaskowca oraz krucyfiks pochodzący z I połowy XVI wieku. Prezbiterium wyróżniają charakterystyczne dołki wiercone w cegle oraz sklepienie krzyżowo-żebrowe, na którym widać piękne detale rzeźbiarskie wykonane ze sztucznego kamienia, przedstawiające sceny myśliwskie.

Na wieży znajdują się trzy dzwony: jeden z 1820 roku oraz dwa pochodzące z 1838. Chór muzyczny, wsparty na dwóch kolumnach z XIX wieku, dodaje uroku całej konstrukcji. Warto zwrócić uwagę na ołtarz główny, który reprezentuje styl barokowy i pochodzi z XVIII wieku, oraz witraże w prezbiterium z roku 1892, które dopełniają wnętrze tego niezwykłego miejsca.

Tabernakulum, wykonane z drewna i podbite blachą alfenidową, jest posrebrzane, co podkreśla jego wartość artystyczną. Kościół znajduje się na wzgórzu Zbarskim przy ulicy Wyszyńskiego, a obecnie na terenie przykościelnym funkcjonuje Parafia św. Michała Archanioła w Gnieźnie.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 06.05.2010 r.]

Oceń: Kościół św. Michała Archanioła w Gnieźnie

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:22