Kościół Matki Bożej Fatimskiej oraz świętego Jana Pawła II w Gnieźnie to znana świątynia, która posiada bogatą historię i znaczenie w życiu lokalnej społeczności. Jest to rzymskokatolicki kościół parafialny, który należy do parafii bł. Michała Kozala w Gnieźnie. Ta wspólnota religijna znajduje się w dekanacie gnieźnieńskim I, w obrębie archidiecezji gnieźnieńskiej.
Obiekt usytuowany jest w malowniczym gnieźnieńskim osiedlu Skiereszewo, które przyciąga nie tylko wiernych, ale również turystów ciekawych historii i kultury regionu. Świątynia ta stanowi ważny punkt w życiu religijnym mieszkańców Gniezna, oferując im miejsce modlitwy i spotkań.
Historia
W 2013 roku rozpoczęły się pierwsze działania związane z budową wyjątkowego kościoła. W tym czasie prowadzone były prace archeologiczno-geodezyjne na wskazanym terenie przeznaczonym na budowę. W czerwcu tego samego roku, po końcowym etapie prac, uzyskano gotowy projekt oraz stosowne pozwolenie na budowę.
13 lipca 2013 roku, wydarzenie to zainicjował ówczesny Przełożony Generalny Zgromadzenia, ksiądz Kazimierz Radzik CSMA, dokonując uroczystego poświęcenia placu budowy. Już w marcu 2014 roku rozpoczęto faktyczne prace budowlane, a po zaledwie trzech miesiącach zakończono roboty związane z fundamentami.
W ciągu następnych miesięcy, prace zostały wstrzymane na pół roku, aby wznowić je na wiosnę 2015 roku. Jesienią 2016 roku przybył czas na zakończenie wznoszenia ścian, budowę stropu oraz położenie dachu. W dniu 21 maja 2017 roku miała miejsce ważna uroczystość, podczas której arcybiskup Józef Kowalczyk dokonał wmurowania kamienia węgielnego.
Przy tej okazji wmurowano dwa insygnia: pierwszy z nich, przywieziony z Dachau, przeznaczony był do kościoła poświęconego błogosławionemu Michałowi Kozalowi, a drugi został przywieziony z góry Gargano, będącego miejscem sanktuarium św. Michała Archanioła. Następnie kontynuowano prace wewnętrzne, dodając elementy wykończeniowe kościoła.
27 kwietnia 2018 roku, po przeniesieniu Najświętszego Sakramentu, rozpoczęto celebrowanie Eucharystii w nowo powstałym kościele. 17 czerwca tego samego roku, abp Wojciech Polak, Prymas Polski, dokonał uroczystego poświęcenia kościoła oraz ołtarza.
W roku 2019 zainstalowane zostały witraże w każdym z okien, które przedstawiały Matkę Bożą z Fatimy w towarzystwie trójki dzieci, którym się objawiła, a także polskich świętych i błogosławionych. Rozpoczęto także prace związane z budową dzwonnicy, które zakończono latem tego samego roku.
20 października abp Józef Kowalczyk dokonał poświęcenia trzech dzwonów, które powstały w Odlewni dzwonów Jana Felczyńskiego, a które umieszczono w dzwonnicy. Noszą one imiona Świętej Rodziny: Jezus, Maryja i Józef. Dzwon Józef posiada inskrypcję, która mówi: Na wieczną rzeczy pamiątkę ks. abp. Józefowi Kowalczykowi, nuncjuszowi apostolskiemu, metropolicie gnieźnieńskiemu, prymasowi Polski – Zgromadzenie św. Michała Archanioła.
Architektura
Świątynia, o której mowa, jest przykładem trójnawowej konstrukcji, której układ został zrealizowany na planie krzyża. W bocznej części obiektu można dostrzec zakrystię, natomiast naprzeciwko niej usytuowana jest kaplica pod wezwaniem św. Jana Pawła II.
W prezbiterium umieszczono obraz przedstawiający Matkę Bożą Częstochowską oraz błogosławionego Michała Kozala. W nawach bocznych znajdują się obrazy Jezusa Miłosiernego oraz św. Michała Archanioła, obok których także ustawiona jest figura Matki Bożej Fatimskiej. Ciekawostką jest to, że figura ta stanowi dar rodziny z michalickiej wspólnoty położonej w Australii.
Przypisy
- Gniezno par. pw. bł. Michała Kozala BM. Archidiecezja gnieźnieńska. [dostęp 03.06.2021 r.]
- Poświęcenie dzwonnicy i dzwonów [online], Parafia bł. Michała Kozala w Gnieźnie [dostęp 20.04.2020 r.]
- Konsekracja kościoła MB Fatimskiej [online], Archidiecezja Gnieźnieńska [dostęp 19.04.2020 r.]
- RafałR. Wojciechowski RafałR., Poświęcenie placu budowy nowego kościoła, „Z życia parafii bł. Michała Kozala”, 07.09.2013 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Świętej Trójcy w Gnieźnie | Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gnieźnie | Parafia św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Jankowie Dolnym | Kościół Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Zdziechowie | Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gnieźnie | Parafia Świętej Trójcy w Gnieźnie | Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie | Kościół bł. Jolenty w Gnieźnie | Kościół Matki Bożej Miłosierdzia w Gnieźnie | Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gnieźnie | Kościół bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie | Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Strzyżewie Kościelnym | Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego w Gnieźnie | Kościół Świętego Krzyża w Gnieźnie | Kościół św. Michała Archanioła w Gnieźnie | Kościół św. Jana Chrzciciela w Gnieźnie | Parafia Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Strzyżewie Kościelnym | Parafia św. Michała Archanioła w Gnieźnie | Parafia bł. Michała Kozala w Gnieźnie | Parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w ZdziechowieOceń: Kościół Matki Bożej Fatimskiej i św. Jana Pawła II w Gnieźnie