Teresa Łubińska-Kalinowska


Teresa Łubińska-Kalinowska, urodzona 19 września 1953 roku w Gnieźnie, była znaną polską artystką, która poświęciła swoje życie sztuce tkaniny artystycznej. Niestety, odeszła z tego świata 13 marca 2012 roku w Gnieźnie.

W swojej twórczości koncentrowała się na tkaninie dekoracyjnej, łącząc tradycję z nowoczesnym podejściem do sztuki. Jej prace wyróżniały się oryginalnością oraz zastosowaniem różnorodnych technik, co czyniło ją wyjątkową postacią w polskim świecie artystycznym.

Życiorys

Teresę Łubińską-Kalinowską, urodzoną 19 września 1953 roku w Gnieźnie, można określić jako wyjątkową artystkę, której talent i pasja do sztuki miały duży wpływ na lokalną kulturę. W 1974 roku zdobyła z wyróżnieniem dyplom w Szkole Plastycznej PLSP w Poznaniu. W 1975 roku rozpoczęła pracę z tkaniną artystyczną, w której to dziedzinie miała znaczącą współpracę z Urszulą Plewką-Schmidt aż do roku 1981. W tym czasie jej prace brały udział w licznych wystawach zbiorowych, odbywających się zarówno w Polsce, jak i we Francji. W kraju prezentowała swoje dzieła w takich miejscach jak Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Muzeum w Gnieźnie, oraz BWA w Sopocie, a także za granicą w Lille, Paryżu czy Lyonie.

Od roku 1981 artystka prowadziła własną pracownię Tkaniny Artystycznej w Gnieźnie przy ulicy Kaszarskiej 1, gdzie dzieliła się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z młodymi adeptami sztuki podczas zajęć prowadzonych w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie oraz w CK Zamek w Poznaniu. W 1984 roku jej wybrane prace zostały zakupione przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, w tym tkanina zatytułowana 'Operacja’, która była prezentowana w latach 1985–1986 w miastach takich jak Londyn, Berlin, Zagrzeb, Lozanna i Iwanowo w cyklu 'Człowiek we współczesnej tkaninie artystycznej’. Praca 'Operacja’ doczekała się ponownej ekspozycji w 2015 roku na II Wystawie Plastyków Gnieźnieńskich w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

W 1986 roku artystka zorganizowała wystawę autorską w Gnieźnie, która prezentowała jej prace powstałe w latach 1977–1986. Część z tych dzieł znajduje się w zbiorach prywatnych oraz w instytucjach takich jak Łódzkie Muzeum Włókiennictwa i w apartamentach papieskich. Prace Teresy były wielokrotnie doceniane przez krytyków, w tym podczas pokazu zorganizowanego przez Ministerstwo Kultury i Sztuki 15 listopada 1986 roku w Warszawie. Szczególne miejsce w jej dorobku zajmuje tkanina 'Matka Boska Opolska’, która została wręczona Janowi Pawłowi II podczas jego pielgrzymki w 1983 roku.

W latach osiemdziesiątych Teresa aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym, przystępując do Gnieźnieńskiego Towarzystwa Jazzowego. W 1991 roku wspólnie z mężem Janem Kalinowskim założyła pracownię projektowo-reklamową Logo. W latach 1992-1995 projektowała damską odzież casualową, która cieszyła się dużym zainteresowaniem w małych butikach. Jako altruistka, chętnie wspierała różne inicjatywy społeczne, w tym akcję 'obiady dla dzieci’ w Szkole Podstawowej nr 5 w Gnieźnie. W uznaniu dla jej wkładu w rozwój kultury, jej wizerunek znalazł się na muralu zatytułowanym 'Kultura tego miasta to ludzie’.

W dniach 8–11 lipca 2021 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie odbył się wernisaż wystawy pt. „Pracownia”, a w 2022 roku na podstawie wspomnień o artystce ukazała się publikacja, która przypomina jej sylwetkę oraz twórczość, w dziesiątą rocznicę jej śmierci.

Życie prywatne

W ciągu ostatnich lat swojego życia Teresa Łubińska-Kalinowska zmagała się z poważną chorobą. 7 września 2002 roku, zawarła związek małżeński z Janem Kalinowskim, utalentowanym muzykiem jazzowym. Obie istotne daty w jej życiu, zwłaszcza połączenie z miłością, odzwierciedlają jej osobistą historię.

Niestety, Teresa zmarła 13 marca 2012 roku w Gnieźnie. Jej życie dobiegło końca, a pogrzeb odbył się 17 marca tego samego roku. Została pochowana na Cmentarzu św. Krzyża w Gnieźnie, gdzie przyjaciele i rodzina mogli oddać jej hołd.

Przypisy

  1. a b c d e f g h Teresa Łubińska-Kalinowska. Miejski Ośrodek Kultury im. Klemensa Waberskiego, 29.04.2022 r.
  2. Otwarto wystawę Teresy Łubińskiej-Kalinowskiej – Telewizja Gniezno – TV Gniezno [online], tv.gniezno.pl [dostęp 15.04.2022 r.]
  3. a b Redakcja, Talent przetkany skromnością. Teresa Łubińska-Kalinowska [online], Gniezno Nasze Miasto, 15.08.2021 r. [dostęp 14.04.2022 r.]

Oceń: Teresa Łubińska-Kalinowska

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:13