Irmina Kosmala, urodzona 24 grudnia 1976 roku w Gnieźnie, jest utalentowaną polską pisarką oraz publicystką. Jej wszechstronność obejmuje również rolę dziennikarki, animatorki kultury oraz redaktorki, co czyni ją istotną postacią w polskim życiu literackim. Kosmala posiada solidne wykształcenie - jest absolwentką studiów magisterskich z zakresu filologii polskiej oraz filozofii, które ukończyła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W swojej karierze pełniła funkcję redaktorki naczelnej ogólnopolskiego medium literackiego o nazwie Kuźnia Literacka. Równocześnie sprawuje obowiązki redaktorki działu recenzji w ogólnopolskim piśmie kulturalnym Zeszyty Poetyckie, gdzie jej wkład w krytykę literacką jest szczególnie zauważany.
Irmina Kosmala zdobyła uznanie dzięki swojej krytyce literackiej, co zaowocowało przyznaniem jej tytułu laureatki kolejnego etapu Nagrody Ambasador Nowej Europy. Dodatkowo, Kosmala jest aktywną członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, co wskazuje na jej zaangażowanie i wpływ na rozwój polskiej literatury.
Twórczość literacka i krytyczna
Irmina Kosmala zadebiutowała w 2020 roku powieścią Złuda, która zyskała pozytywne recenzje w środowisku literackim.
W 2024 roku, pod redakcją Dawida Junga, autorka opublikowała kolejną powieść zatytułowaną Krótka historia nikczemności, której wstęp napisał profesor Roman Kubicki.
=W twórczości Kosmali znaczącą rolę odgrywa krytyka literacka. W 2023 roku wydała książkę Itinerarium, czyli przewodnik dla podróżnych, która została opatrzona wstępem filozoficznym autorstwa profesora Antoniego Siemianowskiego. Ta publikacja zdobyła nagrodę przyznaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, a laudację dla Irminy Kosmali napisał dr Wiesław Kot.
W zakresie literatury faktu wyróżnia się jej praca pod tytułem Dziennik pandemiczny, natomiast w obszarze poezji jednym z jej ważniejszych wkładów jest redakcja antologii Antologia poetów gnieźnieńskich.
Kosmala brała również udział jako poetka w antologii polsko-ukraińskiej Kto Wam pozwolił tak pięknie żyć, którą przetłumaczyły Switłana Bresławska i Bogdana Buczkowska, a wydana została przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.
Redakcja i działalność publicystyczna
Irmina Kosmala jest znaną osobą w świecie literackim, będąc redaktorem naczelnym Kuźni Literackiej, ogólnopolskiego pisma, które ma na celu sejfekcję i ocenę twórczości literackiej. Czasopismo to wyróżnia się na tle innych, stawiając na nowoczesną polską literaturę. Kosmala poświęca dużo uwagi na promowanie literackiego dialogu i krytyki, przyczyniając się do rozwoju tego obszaru kultury.
W dodatku, Kosmala pełni rolę redaktorki Zeszytów Poetyckich, gdzie talent młodych autorów ma szansę na publikację i rozwój. Jako krytyczka, jej współpraca z czasopismami, takimi jak Recogito i Latarnia Morska, pozwala jej na dzielenie się swoimi spostrzeżeniami oraz recenzjami, które trafiają do szerokiego grona czytelników.
Dzięki swojej zaangażowanej działalności w obszarze redaktorstwa i publicystyki, Irmina Kosmala zdobyła renomę jako kluczowa postać w promowaniu twórczości literackiej w Polsce. Jej wpływ na środowisko literackie jest niezaprzeczalny, a działania przyczyniają się do wzrostu zainteresowania polską literaturą.
Działalność kulturalna i społeczna
Irmina Kosmala jest osobą o wielu talentach, która intensywnie angażuje się w działania na rzecz kultury i społeczności. Jej wkład w organizację festiwali literackich jest niezwykle ceniony i obejmuje takie wydarzenia jak Międzynarodowy Festiwal Festa Fatuorum, Noc Poetów, Festiwal Literacki PreTeksty oraz Literatura do Poznania SPP. Ponadto, jest współautorką gnieźnieńskich dyktand ortograficznych pt. „O złotą stalówkę” oraz pomysłodawczynią regularnych, comiesięcznych spotkań literackich, które przyciągają lokalnych miłośników literatury.
W obszarze teatru Kosmala pełni rolę scenarzystki i reżyserki, aktywnie angażując się w tworzenie spektakli, które są wystawiane w szkołach. Jej najnowszym osiągnięciem jest sztuka teatralna inspirowana życiem księdza majora Mateusza Zabłockiego, wystawiona przez Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, co pokazuje jej zdolność do przedstawiania ważnych historii w formie teatralnej.
Oprócz wyżej wymienionych działań, Kosmala realizuje również projekty terapeutyczne, w tym autorską bajkoterapię, która jest skierowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Jej podejście do terapii za pomocą bajek pozwala na twórcze i skuteczne wsparcie w procesie radzenia sobie z różnymi wyzwaniami emocjonalnymi.
Nagrody i wyróżnienia
Wieloletnia praca i zaangażowanie Irminy Kosmali w dziedzinie kultury zaowocowały licznymi nagrodami i wyróżnieniami.
Do jej najważniejszych osiągnięć należy przyznanie jej:
- Nagrody im. Wojciecha Dolaty,
- Medalu Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego,
- Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna w roku 2021,
- Medalu Gaude Mater Polonia w roku 2022.
Dodatkowo, laureatka zdobyła wiele wyróżnień literackich, a także pełniła zaszczytną rolę jurorki w Kapitule Nagrody im. Anny Piskurz, która jest jednym z najistotniejszych konkursów literackich skierowanych do młodzieży.
Członkostwo i działalność w organizacjach
Irmina Kosmala to aktywnie zaangażowana osoba, która bierze udział w działalności wielu organizacji, zarówno literackich, jak i kulturalnych.
Wśród nich można wymienić:
- Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich,
- Międzynarodową Federację Dziennikarzy IFJ w Brukseli,
- Stowarzyszenie Konfraternia Teatralna,
- Koło Młodych przy Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich w Poznaniu.
Dodatkowo, zasiada w Kapitule Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna oraz w Kapitule Nagrody im. Anny Piskurz.
Przypisy
- Antologia „Kto wam pozwolił tak pięknie żyć...” Антологія „Хто вам дозволił так чудowo жити...”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Poznań 2023, s. 100-101.
- Agnieszka Lange, KUSZENIE MIĘDZY SŁOWAMI, czyli „ZŁUDA” IRMINY KOSMALI.
- Irmina Kosmala -Jurorka Nagrody im. Anny Piskurz.
- Irmina Kosmala, nominacje.
- Irmina Kosmala - Forum kultury i turystyki – pierwsza debata animatorów kultury i regionalistów.
- Irmina Kosmala, Teatr Fredry.
- Irmina Kosmala walczy o tytuł Ambasadora Nowej Europy.
- Zarząd Główny Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
- Biblioteka Miasta Gniezna.
- Festiwal Literacki TreTexty.
- Festiwal LdP.
- Literatura do Poznania SPP.
- Nagroda SPD.
- Nagroda Kulturalna Miasta Gniezna.
- Nagroda im. Anny Piskurz.
- SDP Irmina Kosmala - Delegat Zjazdów.
- Rafał Wichniewicz, „Złuda” - debiutancka powieść Irminy Kosmali.
- Aleksander Karwowski, Irmina Kosmala: Z „Krótką historią nikczemności” na oceanie literatury.
- Recenzja teatralne.
- Nota biograficzna.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Wioletta Sowa | Bogusz Rutkiewicz | Mirosław Skrzypkowski | Piotr Dziemski | Jacek Weiss | Jan Hyjek | Antoni Habel | Sebastian Nowak (ur. 1974) | Wojciech Szyda | Edward Bury | Łukasz Kuropaczewski | Urszula Trawińska-Moroz | Hanna Łuczak | Marek Klat | Jan Izbiński | Maria Bigoszewska | Teresa Łubińska-Kalinowska | Krzysztof Bień (aktor) | Bolesław Nowak | Alex FreiheitOceń: Irmina Kosmala