Łukasz Kuropaczewski


Łukasz Kuropaczewski, urodzony 20 sierpnia 1981 roku w Gnieźnie, to wyróżniający się polski gitarzysta klasyczny, który zdobył uznanie w kraju i za granicą.

W 2009 roku otrzymał znaczące wyróżnienie – Perłę Honorową Polskiej Gospodarki w kategorii kultura. Nagroda ta jest przyznawana przez redakcję Polish Market i jest dowodem na jego wkład w rozwój polskiej kultury.

Kolejnym istotnym osiągnięciem było przyznanie łukaszowi w 2011 roku Medalu Młodej Sztuki, co dodatkowo podkreśla jego talent i zaangażowanie w dziedzinie muzyki.

Edukacja

Łukasz Kuropaczewski jest synem Zbigniewa Kuropaczewskiego, który pracował jako nauczyciel techniki w szkole podstawowej w Strzałkowie, oraz Krystyny Kuropaczewskiej, dyrektorki tej samej placówki edukacyjnej. Swoją edukację rozpoczął w Strzałkowie, gdzie ukończył szkołę podstawową. Następnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Słupcy, jednak w połowie drugiej klasy przeniósł się, by rozwijać swoją karierę, do liceum w Poznaniu.

W 2003 roku uzyskał dyplom na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Ukończone studia zaowocowały dalszym rozwojem naukowym, a w 2013 roku złożył pracę doktorską na Akademii Muzycznej w Poznaniu, która powstała pod opieką Piotra Zaleskiego. Tematem dysertacji była „Aplikatura jako czynnik kształtujący dźwiękowy obraz utworu na podstawie Hommage a Chopin Aleksandra Tansmana, Sonaty na Gitarę Antonia Josefa i Nocturnalu Benjamina Brittena”. W 2016 roku habilitował się w dziedzinie sztuk muzycznych.

Od najmłodszych lat zafascynowany muzyką, Łukasz rozpoczął naukę gry na gitarze w wieku 10 lat w Zespole Szkół Muzycznych w Słupcy. Jego edukacją muzyczną od 1993 roku kierował Piotr Zaleski. Po ukończeniu studiów we wrocławskiej Akademii Muzycznej, Kuropaczewski kontynuował kształcenie pod okiem Manuela Barrueco w Peabody Conservatory przy Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore, USA, gdzie zdobył dyplom w 2008 roku.

W trakcie swojej edukacji był także stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, co dodatkowo podkreśla jego zaangażowanie w rozwój muzyczny i artystyczny.

Koncerty

Łukasz Kuropaczewski, utalentowany artysta muzyczny, wystąpił z recitalami nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach na całym świecie. Jego występy miały miejsce w takich krajach jak Białoruś, Czechy, Niemcy, Francja, Anglia, Hiszpania, Islandia, Węgry, Grecja, a także na Wyspach Kanaryjskich. Ponadto, jego pasja do muzyki zaprowadziła go do Japonii, Kanady, USA oraz Panamy.

W Polsce koncertował w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz w Poznaniu, gdzie odbył koncert w Auli UAM, w ramach cyklu Wielkie Recitale. Swoje umiejętności prezentował także na międzynarodowych scenach, w tym w Londynie (Royal Festival Hall), Berlinie, Rostocku, Hof, Weimarze, a także w hiszpańskich miastach Almeria i La Hondarribii.

W ciągu swojej kariery koncertował w licznych miejscach, takich jak Ubeda, Las Palmas, Ingenio, Paryż, Bordeaux, Reykjavik, Praga, oraz w USA: Baltimore, Filadelfia, Waszyngton, Nowy Jork, Norfolk, Hartford, St. Louis, a także w takich miastach jak San Luis Obispo, San Francisco, San Jose, Sacramento, San Antonio, Austin, Winnipeg, Waterloo i Toronto.

Jednym z najważniejszych momentów w jego karierze było wystąpienie w październiku 2007 roku w prestiżowej Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Współpraca

Łukasz Kuropaczewski ma na swoim koncie wiele interesujących występów, w tym duety z uznanymi artystami takimi jak Katarzyna Bryła, która gra na skrzypcach, Anastasia Petanova na flecie oraz Igor Yuzefovich, również skrzypek.

Artysta współpracował z wybitnymi kameralistami, w tym z Janem Staniendą, Bartoszem Bryłą oraz Martinem Chalifourem, który pełni funkcję koncertmistrza Los Angeles Symphony. Jego występy obejmowały również współpracę z muzykami renomowanych orkiestr, jak Concerto Avenna, New York Philharmonic Orchestra, San Francisco Symphony, San Antonio Symphony oraz Cleveland Symphony.

W programie koncertów często można było usłyszeć kwintety Boccheriniego oraz koncerty Vivaldiego, które wykonywał z Poznańskim Chórem Chłopięcym Jacka Sykulskiego. Niezapomnianym momentem w jego karierze były także występy z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, gdzie miał okazję zagrać słynne „Concierto de Aranjuez” pod batutą Marka Fitz-Geralda, podczas koncertu „Last Night of the Proms” w Krakowie.

W 2004 roku na rynku muzycznym zadebiutowała płyta z tym utworem, nagrana wraz z Filharmonią Szczecińską pod dyrekcją Zygmunta Rycherta. Dodatkowo, Łukasz Kuropaczewski jest współtwórcą oraz dyrektorem Akademii Gitary, która organizuje festiwale, promując muzykę gitarową i rozwijając talenty młodych artystów.

Praca dydaktyczna

Łukasz Kuropaczewski aktywnie angażuje się w edukację muzyczną, prowadząc kursy oraz lekcje mistrzowskie w ramach festiwali gitarowych, które odbywają się w różnych miastach na terenie Europy.

Jego działalność dydaktyczna obejmuje również prestiżowe uczelnie, takie jak uniwersytet w Reykjavíku, Hartford, Winnipeg, Baltimore, a nawet w Panamie.

W przeszłości Kuropaczewski wykładał w Peabody Conservatory, gdzie pracował jako asystent znakomitego gitarzysty Manuela Barrueco. W ramach swoich zajęć prowadził wykłady na temat gitary oraz literatury muzycznej, dzieląc się swoją wiedzą z przyszłymi muzykami.

Oprócz tego, jego doświadczenie dydaktyczne obejmuje również Akademię Muzyczną w Poznaniu, gdzie wpływał na rozwój studentów jako nauczyciel gitary.

Dyskografia

Oto dyskografia Łukasza Kuropaczewskiego, która zawiera różnorodne wydania artysty:

  • Guitar Recital,
  • Lukasz Kuropaczewski plays Spanish Music,
  • Concierto de Aranjuez,
  • Portrait,
  • Polish Music – 2008.

Przypisy

  1. Łukasz Kuropaczewski, [w:] Twórcy [online], Culture.pl [dostęp 21.03.2024 r.]
  2. prof. dr hab. Piotr Zaleski. amuz.wroc.pl. [dostęp 13.07.2023 r.]
  3. a b Dr hab. Łukasz Kuropaczewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 14.11.2022 r.]
  4. Młodzi Wirtuozi - Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, „Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci” [dostęp 13.08.2018 r.]
  5. Akademia Gitary: festiwal- Idea. [dostęp 11.08.2014 r.]
  6. Laureaci z poprzednich edycji [online], polishmarket.com.pl [dostęp 04.12.2015 r.]

Oceń: Łukasz Kuropaczewski

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:12