Krzysztof Wętkowski


Krzysztof Jakub Wętkowski, urodzony 12 sierpnia 1963 roku w Gnieźnie, to postać o wybitnym dorobku w duchowieństwie rzymskokatolickim. Jest to człowiek, który zasługuje na szczególne uznanie ze względu na swoje osiągnięcia zarówno w sferze duchowej, jak i akademickiej.

Jako doktor nauk prawnych, Wętkowski poszerzył swoją wiedzę o kwestie prawne, co w połączeniu z jego duchowym powołaniem uczyniło go nieprzeciętnym liderem. W latach 2012–2021 pełnił funkcję biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego, a od 2021 roku objął godność biskupa diecezjalnego włocławskiego.

Życiorys

Krzysztof Wętkowski, urodzony 12 sierpnia 1963 roku w Gnieźnie, jest osobą o bogatej historii życia i misji. Swoją edukację rozpoczął w II Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie, gdzie zdobył solidne fundamenty wiedzy. Następnie zdecydował się na kontynuację studiów w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, gdzie po wielu latach przygotowań, w dniu 4 czerwca 1988 roku, przyjął święcenia kapłańskie w bazylice gnieźnieńskiej, udzielone przez kardynała Józefa Glempa, prymasa Polski.

Po przyjęciu święceń, w latach 1989-1990 pracował jako wikariusz w parafii farnej św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy. W tym czasie pełnił również rolę kapelana i sekretarza Jana Wiktora Nowaka, biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego, odpowiedzialnego za miasto Bydgoszcz. W latach 1994-1995 był rzecznikiem prasowym oraz referentem ds. środków społecznego przekazu w kurii metropolitalnej w Gnieźnie. Dodatkowo, odgrywał istotną rolę jako sekretarz komisji organizującej jubileusz 1000-lecia śmierci św. Wojciecha oraz komitetu przygotowującego wizytę papieża w archidiecezji w 1997 roku.

W latach 1995–2012 pełnił funkcję kanclerza kurii, a także był sędzią trybunału metropolitalnego w Gnieźnie od 2000 do 2012 roku. Specjalizował się również w wizytacji parafii dziekańskich jako delegat arcybiskupa gnieźnieńskiego. Jako ceremoniarz archikatedry gnieźnieńskiej działał od 1995 do 2008 roku. W 2011 roku objął stanowisko moderatora kurii, a później, we wrześniu 2012, wikariusza generalnego archidiecezji.

Krzysztof Wętkowski aktywnie uczestniczył w życiu duchowym i administracyjnym archidiecezji, będąc członkiem kolegium konsultorów, rady kapłańskiej i duszpasterskiej, a także komisji liturgicznej oraz rady programowej diecezjalnej gazety i radia. W latach 2007-2011 był przewodniczącym Rady Nadzorczej Prymasowskiego Wydawnictwa „Gaudentinum”, a od 2009 do 2012 zasiadał w Radzie Programowej Instytutu Prymasa Józefa Glempa. Posiadał wysoki autorytet, pełniąc także rolę przewodniczącego komisji historycznej archidiecezji gnieźnieńskiej.

W 2000 roku Krzysztof Wętkowski został uhonorowany godnością kanonika honorowego, a cztery lata później kanonika gremialnego kapituły prymasowskiej. Pełnił również funkcję ojca duchowego w Prymasowskim Instytucie Teologicznym, a od 1997 roku wykładał prawo kanoniczne w tym instytucie oraz w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym. W 2008 roku uzyskał stanowisko adiunkta na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, co znacząco wzbogaciło jego dorobek naukowy i dydaktyczny.

W 2012 roku, papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej, nadając mu stolicę tytularną Glavinizza. Jego święcenia biskupie miały miejsce 22 grudnia 2012 roku w archikatedrze gnieźnieńskiej, gdzie głównym konsekratorem był Józef Kowalczyk, arcybiskup metropolita gnieźnieński. Razem z nim, sakrę koncelebrowali również arcybiskup Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, oraz Henryk Muszyński, arcybiskup senior gnieźnieński. W trakcie swojej biskupiej posługi, przyjął zawołanie „State in fide” (Trwajcie mocno w wierze).

27 kwietnia 2021 roku, papież Franciszek powierzył mu urząd biskupa diecezjalnego diecezji włocławskiej. Akt kanoniczny objęcia diecezji nastąpił 7 czerwca 2021, natomiast ingres do katedry we Włocławku odbył się 19 czerwca 2021 roku.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski, Krzysztof Wętkowski objął rolę przewodniczącego Zespołu Roboczego ds. Nowelizacji Statutu i Regulaminu KEP, a także został członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej, Rady Prawnej, Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP. W 2022 roku, miał zaszczyt być współkonsekratorem podczas sakry biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego Radosława Orchowicza.


Oceń: Krzysztof Wętkowski

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:14