Piotr Gembicki


Piotr Gembicki herbu Nałęcz, urodzony 10 października 1585 roku, a zmarły 14 lipca 1657 roku w Raciborzu, był postacią znaczącą w historii Kościoła katolickiego w Polsce. Pełnił wiele ważnych ról, w tym biskupa krakowskiego od 1642 roku oraz biskupa przemyskiego od 1635 roku. W obrębie administracji kościelnej był również podkanclerzym i kanclerzem wielkim koronny od 1638 roku, a ponadto sekretarzem wielkim koronny od 1633 roku.

Jego kariera obejmowała również inne istotne funkcje, takie jak prepozyt płockiej kapituły katedralnej w latach 1641–1643 oraz kustosz gnieźnieński. Dodatkowo był dziekanem krakowskim i kujawskim, a także kanonikiem warmińskim. W 1613 roku został kanonikiem gnieźnieńskiej kapituły katedralnej, co dowodzi jego zaangażowania w sprawy kościelne.

Warto również zwrócić uwagę na jego rolę jako prepozyta miechowski oraz jako sekretarza Zygmunta III Wazy. Jego wpływ na życie religijne i polityczne w Polsce był znaczny, co czyni go postacią wartą bliższego poznania.

Życiorys

Piotr Gembicki, syn Jana Gembickiego oraz Katarzyny Zaremba Cieleckiej, był bratem biskupa łuckiego Andrzeja, a także biskupa chełmińskiego Jana. Swoją edukację rozpoczął w kolegium jezuitów w Poznaniu, a następnie kontynuował w Braniewie w latach 1604–1607. Uczył się także w Akademii Lubrańskiego w Poznaniu i w Szkołach Nowodworskich w Krakowie. W Rzymie studiował w latach 1607 oraz 1612, a także w Würzburgu w 1608, Perugii oraz Bolonii od 1611 do 1612 roku.

Święcenia kapłańskie przyjął w Krakowie w 1614 roku, po czym stał się kanonikiem kolejno w diecezjach włocławskiej, gnieźnieńskiej i krakowskiej. Jego talent przyciągnął uwagę dworu królewskiego, który w 1617 roku zaproponował mu pracę w kancelarii króla Zygmunta III. Gembicki dwukrotnie pełnił funkcję administratora diecezji krakowskiej na prośbę króla – najpierw w 1630 roku po śmierci biskupa Marcina Szyszkowskiego, a rok później po zgonie biskupa Andrzeja Lipskiego.

W 1633 roku, jako administrator wieczysty Opactwa Łysogórskiego, otrzymał nominację od króla Zygmunta III do stołu opaciego, jednak nie złożył ślubów zakonnych. Opatem Świętokrzyskim był przez trzy lata, rezygnując w 1636 roku. W 1635 roku Gembicki został mianowany biskupem przemyskim. Na dworze królewskim piastował kolejno funkcje sekretarza i podkanclerzego, a po śmierci Tomasza Zamoyskiego w 1638 roku objął urząd kanclerza wielkiego koronnego. Miał znaczący wpływ na politykę zagraniczną, prezentując postawę prohabsburską i antybrandenburską.

W 1639 roku posłował z polecenia króla do Rzymu i Wiednia, a także uczestniczył w rokowaniach z elektorem brandenburskim Jerzym Wilhelmem w Grodnie i Szczytnie. Po śmierci biskupa Jakuba Zadzika w 1642 roku, przyjął z radością nominację na biskupa krakowskiego, pomimo problemów, które sprawiał mu na dworze Jerzy Ossoliński. Uroczysty ingres do katedry wawelskiej miał miejsce 3 maja 1643 roku, w tym samym roku zwołał synod diecezjalny.

Po 1643 roku Gembicki przeprowadził remont i rozbudowę pałacu biskupiego w Krakowie, co znajduje potwierdzenie w licznych wzmiankach i herbów Nałęcz. Wprowadził również nowe statuty dla kapituły krakowskiej oraz wymagał bezwzględnego posłuszeństwa od duchowieństwa. Za jego czasów powstały także kasy pomocy dla ubogich księży z trudnościami finansowymi. Gembicki wspierał zgromadzenia zakonne i był blisko związany z Karmelitami bosymi z klasztoru w Czernej.

W 1644 roku, jako pierwszy biskup krakowski, odbył wizytę ad limina apostolorum do Rzymu. W Krakowie wybudował i wyposażył Pałac Biskupi, a na Prądniku Białym odnowił jedną z letnich rezydencji biskupów krakowskich. Katedra wawelska, dzięki jego fundacji, zyskała nowy barokowy ołtarz, złotą monstrancję oraz kielichy. Gembicki zamówił także dla siebie nowy tron biskupi, który przetrwał do dzisiaj i służy następcom.

Uczestniczył w konfederacji generalnej zawiązanej 31 lipca 1648 roku oraz był elektorem Jana II Kazimierza Wazy z województwa krakowskiego, zatwierdzając jego pacta conventa w 1648 roku. W 1651 roku zorganizował wyprawę własnych wojsk przeciw antyfeudalnemu powstaniu chłopów na Podhalu, które zakończyło się oblężeniem i zdobyciem zamku w Czorsztynie, a powstanie chłopskie dowodzone przez Aleksandra Kostkę-Napierskiego zostało stłumione.

Gembicki był zwolennikiem wyboru Karola Gustawa na króla Polski, pod warunkiem jego konwersji na katolicyzm, zagwarantowania przywilejów duchowieństwa oraz rozgromienia „Kozaków i Moskwy”. W testamencie nakazał przeznaczyć swój majątek na cele dobroczynne, a ze sreber ufundować nowy relikwiarz św. Stanisława, zastępując ten zrabowany przez Szwedów. Zapis został zrealizowany przez nowego biskupa, Andrzeja Trzebickiego. Piotr Gembicki zmarł i został pochowany w prezbiterium katedry wawelskiej, po prawej stronie ołtarza głównego.

Przypisy

  1. Marcin Broniarczyk, Wykształcenie świeckich senatorów w Koronie za Władysława IV, w: Kwartalnik Historyczny, R. 119, nr 2 (2012), s. 277.
  2. a b c d e Digital Library of Malopolska – Rocznik Krakowski [online], mbc.malopolska.pl [dostęp 09.07.2020 r.] (ang.).
  3. Urzędnicy centralni i nadworni Polski XIV-XVIII wieku, Kórnik 1992, s. 147.
  4. Antoni Julian Nowowiejski, Płock: monografia historyczna / napisana podczas wojny wszechświatowej i wydrukowana w roku 1930, Płock [1931], s. 354.
  5. Kazimierz Lepszy, Słownik biograficzny historii powszechnej do XVII stulecia, Warszawa 1968, s. 266.
  6. Janusz Tazbir, Historia kościoła katolickiego w Polsce 1460-1795., Warszawa 1966, s. 100, 101.
  7. Volumina Legum, t. IV, Petersburg 1860, s. 99.
  8. Volumina Legum, t. IV, Petersburg 1860, s. 85.
  9. Prałaci i kanonicy katedry metropolitalnej gnieźnieńskiej od roku 1000 aż do dni naszych. Podług źródeł archiwalnych, opracował Jan Korytkowski, t. II, Gniezno 1883, s. 52–53.
  10. Porządek na seymie walnym elekcyey między Warszawą a Wolą przez opisane artykuły do samego aktu elekcyey należące, vchwalony y postanowiony roku Pańskiego M.DC.XLVIII, dnia VI października, s. 19.
  11. Derwich ↓, s. 218.

Oceń: Piotr Gembicki

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:5