Piotr Gembicki herbu Nałęcz, urodzony 10 października 1585 roku, a zmarły 14 lipca 1657 roku w Raciborzu, był postacią znaczącą w historii Kościoła katolickiego w Polsce. Pełnił wiele ważnych ról, w tym biskupa krakowskiego od 1642 roku oraz biskupa przemyskiego od 1635 roku. W obrębie administracji kościelnej był również podkanclerzym i kanclerzem wielkim koronny od 1638 roku, a ponadto sekretarzem wielkim koronny od 1633 roku.
Jego kariera obejmowała również inne istotne funkcje, takie jak prepozyt płockiej kapituły katedralnej w latach 1641–1643 oraz kustosz gnieźnieński. Dodatkowo był dziekanem krakowskim i kujawskim, a także kanonikiem warmińskim. W 1613 roku został kanonikiem gnieźnieńskiej kapituły katedralnej, co dowodzi jego zaangażowania w sprawy kościelne.
Warto również zwrócić uwagę na jego rolę jako prepozyta miechowski oraz jako sekretarza Zygmunta III Wazy. Jego wpływ na życie religijne i polityczne w Polsce był znaczny, co czyni go postacią wartą bliższego poznania.
Życiorys
Piotr Gembicki, syn Jana Gembickiego oraz Katarzyny Zaremba Cieleckiej, był bratem biskupa łuckiego Andrzeja, a także biskupa chełmińskiego Jana. Swoją edukację rozpoczął w kolegium jezuitów w Poznaniu, a następnie kontynuował w Braniewie w latach 1604–1607. Uczył się także w Akademii Lubrańskiego w Poznaniu i w Szkołach Nowodworskich w Krakowie. W Rzymie studiował w latach 1607 oraz 1612, a także w Würzburgu w 1608, Perugii oraz Bolonii od 1611 do 1612 roku.
Święcenia kapłańskie przyjął w Krakowie w 1614 roku, po czym stał się kanonikiem kolejno w diecezjach włocławskiej, gnieźnieńskiej i krakowskiej. Jego talent przyciągnął uwagę dworu królewskiego, który w 1617 roku zaproponował mu pracę w kancelarii króla Zygmunta III. Gembicki dwukrotnie pełnił funkcję administratora diecezji krakowskiej na prośbę króla – najpierw w 1630 roku po śmierci biskupa Marcina Szyszkowskiego, a rok później po zgonie biskupa Andrzeja Lipskiego.
W 1633 roku, jako administrator wieczysty Opactwa Łysogórskiego, otrzymał nominację od króla Zygmunta III do stołu opaciego, jednak nie złożył ślubów zakonnych. Opatem Świętokrzyskim był przez trzy lata, rezygnując w 1636 roku. W 1635 roku Gembicki został mianowany biskupem przemyskim. Na dworze królewskim piastował kolejno funkcje sekretarza i podkanclerzego, a po śmierci Tomasza Zamoyskiego w 1638 roku objął urząd kanclerza wielkiego koronnego. Miał znaczący wpływ na politykę zagraniczną, prezentując postawę prohabsburską i antybrandenburską.
W 1639 roku posłował z polecenia króla do Rzymu i Wiednia, a także uczestniczył w rokowaniach z elektorem brandenburskim Jerzym Wilhelmem w Grodnie i Szczytnie. Po śmierci biskupa Jakuba Zadzika w 1642 roku, przyjął z radością nominację na biskupa krakowskiego, pomimo problemów, które sprawiał mu na dworze Jerzy Ossoliński. Uroczysty ingres do katedry wawelskiej miał miejsce 3 maja 1643 roku, w tym samym roku zwołał synod diecezjalny.
Po 1643 roku Gembicki przeprowadził remont i rozbudowę pałacu biskupiego w Krakowie, co znajduje potwierdzenie w licznych wzmiankach i herbów Nałęcz. Wprowadził również nowe statuty dla kapituły krakowskiej oraz wymagał bezwzględnego posłuszeństwa od duchowieństwa. Za jego czasów powstały także kasy pomocy dla ubogich księży z trudnościami finansowymi. Gembicki wspierał zgromadzenia zakonne i był blisko związany z Karmelitami bosymi z klasztoru w Czernej.
W 1644 roku, jako pierwszy biskup krakowski, odbył wizytę ad limina apostolorum do Rzymu. W Krakowie wybudował i wyposażył Pałac Biskupi, a na Prądniku Białym odnowił jedną z letnich rezydencji biskupów krakowskich. Katedra wawelska, dzięki jego fundacji, zyskała nowy barokowy ołtarz, złotą monstrancję oraz kielichy. Gembicki zamówił także dla siebie nowy tron biskupi, który przetrwał do dzisiaj i służy następcom.
Uczestniczył w konfederacji generalnej zawiązanej 31 lipca 1648 roku oraz był elektorem Jana II Kazimierza Wazy z województwa krakowskiego, zatwierdzając jego pacta conventa w 1648 roku. W 1651 roku zorganizował wyprawę własnych wojsk przeciw antyfeudalnemu powstaniu chłopów na Podhalu, które zakończyło się oblężeniem i zdobyciem zamku w Czorsztynie, a powstanie chłopskie dowodzone przez Aleksandra Kostkę-Napierskiego zostało stłumione.
Gembicki był zwolennikiem wyboru Karola Gustawa na króla Polski, pod warunkiem jego konwersji na katolicyzm, zagwarantowania przywilejów duchowieństwa oraz rozgromienia „Kozaków i Moskwy”. W testamencie nakazał przeznaczyć swój majątek na cele dobroczynne, a ze sreber ufundować nowy relikwiarz św. Stanisława, zastępując ten zrabowany przez Szwedów. Zapis został zrealizowany przez nowego biskupa, Andrzeja Trzebickiego. Piotr Gembicki zmarł i został pochowany w prezbiterium katedry wawelskiej, po prawej stronie ołtarza głównego.
Przypisy
- Marcin Broniarczyk, Wykształcenie świeckich senatorów w Koronie za Władysława IV, w: Kwartalnik Historyczny, R. 119, nr 2 (2012), s. 277.
- a b c d e Digital Library of Malopolska – Rocznik Krakowski [online], mbc.malopolska.pl [dostęp 09.07.2020 r.] (ang.).
- Urzędnicy centralni i nadworni Polski XIV-XVIII wieku, Kórnik 1992, s. 147.
- Antoni Julian Nowowiejski, Płock: monografia historyczna / napisana podczas wojny wszechświatowej i wydrukowana w roku 1930, Płock [1931], s. 354.
- Kazimierz Lepszy, Słownik biograficzny historii powszechnej do XVII stulecia, Warszawa 1968, s. 266.
- Janusz Tazbir, Historia kościoła katolickiego w Polsce 1460-1795., Warszawa 1966, s. 100, 101.
- Volumina Legum, t. IV, Petersburg 1860, s. 99.
- Volumina Legum, t. IV, Petersburg 1860, s. 85.
- Prałaci i kanonicy katedry metropolitalnej gnieźnieńskiej od roku 1000 aż do dni naszych. Podług źródeł archiwalnych, opracował Jan Korytkowski, t. II, Gniezno 1883, s. 52–53.
- Porządek na seymie walnym elekcyey między Warszawą a Wolą przez opisane artykuły do samego aktu elekcyey należące, vchwalony y postanowiony roku Pańskiego M.DC.XLVIII, dnia VI października, s. 19.
- Derwich ↓, s. 218.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Jan Branecki | Kazimierz Michalski (duchowny) | Kazimierz Kowalski (duchowny) | Jan Ignacy Korytkowski | Krzysztof Charbicki | Krzysztof Wętkowski | Tomasz Puchalski | Stefan Wierzbowski (1666–1713) | Joseph Labaszynski | Franciszek Kobielski (zm. 1773)Oceń: Piotr Gembicki