II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Gnieźnie to prestiżowa szkoła średnia, która ma swoje korzenie w roku 1919. Powstała ona z inicjatywy Bolesława Michała Kasprowicza, znanego właściciela fabryki wódek, jako Gimnazjum Żeńskie im. bł. Jolenty.
Od samego początku, instytucja ta miał na celu zapewnienie edukacji na wysokim poziomie dla młodych kobiet, a z biegiem lat i zmieniającymi się czasami, przekształciła się w dzisiejsze liceum, które cieszy się renomą w regionie.
Historia
Szkoła została zlokalizowana w historycznym budynku, który pierwotnie był siedzibą niemieckiej placówki edukacyjnej, prowadzonej przez panią Reismannową, znanej jako Hohere Tochterschule. Zakup tej nieruchomości zrealizował Kasprowicz, co stało się podstawą do powstania nowej instytucji edukacyjnej.
W 1937 roku miała miejsce istotna zmiana, bowiem gimnazjum przekształcono w Miejskie Liceum Żeńskie pw. bł. Jolenty. Niestety, w wyniku wydarzeń II wojny światowej, placówka została zamknięta we wrześniu 1939 roku. Przywrócenie działalności szkoły nastąpiło 15 marca 1945 roku, kiedy to wznowiono funkcjonowanie jako Miejskie Gimnazjum i Liceum Żeńskie.
W 1952 roku szkoła rozpoczęła kształcenie uczniów obu płci, co zainicjowało jej koedukacyjny charakter. Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii tej instytucji było nadanie jej imienia Dąbrówki, które miało miejsce 16 kwietnia 1983 roku.
W 2002 roku zrealizowano inwestycje polegające na oddaniu do użytku nowych sal lekcyjnych, nowoczesnego boiska ze sztuczną nawierzchnią oraz hali sportowej. Te zmiany znacząco ułatwiają uczniom rozwijanie swoich pasji i aktywności fizycznej.
Obecnie, stanowisko dyrektora szkoły piastuje mgr Róża Grabowska, która rozpoczęła swoją kadencję 1 września 2017 roku.
Absolwenci
W kontekście edukacji w Gnieźnie należy zwrócić szczególną uwagę na Absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki. To szkoła, która może poszczycić się licznymi sukcesami swoich uczniów.
Wielu z nich osiągnęło znaczące osiągnięcia zarówno w życiu zawodowym, jak i naukowym, a po zakończeniu nauki w liceum kontynuowali swoją edukację na renomowanych uczelniach w Polsce i za granicą.
Profile
W roku szkolnym 2023/2024 proponujemy uczniom cztery różnorodne profile klasowe, które mają na celu rozwój ich zainteresowań oraz uzdolnień. Każdy profil jest dostosowany do specyficznych potrzeb i aspiracji młodzieży.
- akademicka,
- przyrodnicza,
- biznesowa,
- językowa.
Warto również zwrócić uwagę na profil klasy, która funkcjonowała w roku szkolnym 2014/2015. Tamtejsza oferta edukacyjna także była bogata i zróżnicowana.
- politechniczna,
- biologiczno-chemiczna,
- publicystyczno-prawna.
Nauka języków obcych
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Gnieźnie mają możliwość nauki dwóch języków obcych w trakcie swojej edukacji. W ramach oferowanych języków do wyboru znajdują się:
- język angielski,
- język niemiecki,
- język francuski,
- język hiszpański,
- język włoski,
- język rosyjski.
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
Zespół Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych w Gnieźnie | Budynek dawnej gminy żydowskiej w Gnieźnie | I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w GnieźnieOceń: II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Gnieźnie