Jan Ignacy Korytkowski to postać o wyjątkowym znaczeniu w historii Polski, urodzona 31 grudnia 1824 roku w Gnieźnie. Był to człowiek wszechstronny, który poświęcił swoje życie służbie Kościołowi oraz badaniom nad historią.
Korytkowski zmarł 14 maja 1888 roku w tym samym mieście, gdzie przyszedł na świat. Jego działania obejmowały rolę duchownego katolickiego, historyka, archiwisty oraz bibliotekarza. Warto również zaznaczyć, że był biskupem-nominatem pomocniczym gnieźnieńskim, co świadczy o jego znaczeniu w strukturze Kościoła w tamtym okresie.
Życiorys
10 sierpnia 1851 roku Jan Ignacy Korytkowski otrzymał święcenia kapłańskie. W trakcie swojej kariery duchownej zajmował różnorodne stanowiska w hierarchii kościelnej, w tym rolę prodziekana i dziekana (1869) dekanatu kępińskiego. Od kwietnia 1885 do 4 kwietnia 1872 pełnił obowiązki proboszcza w parafii w Trzcinicy. W grudniu 1869 roku, na mocy nominacji arcybiskupa Ledóchowskiego, został kanonikiem kapituły metropolitalnej gnieźnieńskiej. Krótko przed swoją śmiercią został wyznaczony na biskupa tytularnego hermopolitańskiego, z zadaniami biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej. Zmarł przed przyjęciem sakry biskupiej.
Korytkowski zapisał się w historii przede wszystkim jako historyk kościelny. Jego prace stały się podstawą dla badań nad historią polskiej hierarchii kościelnej. Wśród jego znaczących dzieł znajdują się:
- „Prałaci i kanonicy katedry metropolitalnej gnieźnieńskiej od roku 1000 aż do dni naszych” (1883),
- „Arcybiskupi gnieźnieńscy, prymasowie i metropolici polscy od r. 1000 aż do r. 1821” (1887–1892, częściowo wydane pośmiertnie),
- „Katalog arcybiskupów gnieźnieńskich” (1881).
W uznaniu swoich zasług dla historii Kościoła, Jan Ignacy Korytkowski został mianowany członkiem korespondentem Akademii Umiejętności w Krakowie oraz honorowym doktorem teologii na Wydziale Teologicznym UJ w 1887 roku.
Przypisy
- Duszpasterze – Parafia Trzcinica [online] [dostęp 01.04.2023 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Krzysztof Charbicki | Krzysztof Wętkowski | Tomasz Puchalski | Stefan Wierzbowski (1666–1713) | Joseph Labaszynski | Franciszek Kobielski (zm. 1773) | Piotr Gembicki | Jan Branecki | Kazimierz Michalski (duchowny) | Kazimierz Kowalski (duchowny)Oceń: Jan Ignacy Korytkowski