UWAGA! Dołącz do nowej grupy Gniezno - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Piotr Kamka


Piotr Kamka, urodzony 7 listopada 1891 roku w Gnieźnie, to postać, która wpisała się w historię Polski jako żołnierz i działacz, mający wpływ na bieg wydarzeń w okresie międzywojennym.

Był on żołnierzem armii niemieckiej, a także brał udział w powstaniu wielkopolskim, walcząc o niepodległość regionu. Jako oficer Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej wykazał się niezłomną odwagą oraz zaangażowaniem na rzecz ojczyzny.

W uznaniu swoich zasług w walce o niepodległość, Piotr Kamka został odznaczony Orderem Virtuti Militari, co świadczy o jego heroicznych czynach bojowych. Niestety, jego los zakończył się tragicznie, gdyż zaginął 24 lipca 1920 roku pod Wołpami.

Warto również zaznaczyć, że pośmiertnie uhonorowano go awansowaniem na stopień porucznika, co podkreśla jego wielkie osiągnięcia i poświęcenie w imię wolności Polski.

Życiorys

Piotr Kamka przyszedł na świat w rodzinie Ludwika i Krystyny z Kierczyńskich. W młodości ukończył szkołę powszechną, co stanowiło fundament jego późniejszej drogi. W lipcu 1914 roku został wcielony do armii niemieckiej, gdzie wziął udział w zmaganiach na frontach I wojny światowej. Po zakończeniu walk, w jesieni 1918, powrócił do Gniezna.

Rok 1919 przyniósł mu nową szansę, gdy w styczniu wstąpił do odrodzonego Wojska Polskiego. Po dołączeniu do I batalionu saperów wielkopolskich, brał udział w powstaniu wielkopolskim, walcząc zarówno na froncie północnym, jak i południowym. W lutym 1920, już jako dowódca 1 kompanii XVII batalionu saperów, zajął się akcjami na froncie polsko-bolszewickim, osiągając rangę podporucznika.

W trakcie walk w lipcu, Kamka wykazał się niezwykłą odwagą, prowadząc zdecydowany atak, który pozwolił na odrzucenie oddziałów nieprzyjaciela za Niemen. Jego działania ułatwiły wycofanie się polskich jednostek z zagrożonego odcinka. Następnego dnia kontynuował walki pod miasteczkiem Wołpy, niestety tam zginął w trakcie kolejnego ataku. Jego heroiczne czyny zostały uhonorowane Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, a pośmiertnie awansowano go na stopień porucznika.


Oceń: Piotr Kamka

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:9