Witold Antoni Walter to postać, która zapisała się w historii Polski. Urodził się 16 grudnia 1909 roku w Gnieźnie, gdzie spędził swoje dzieciństwo oraz młodość. Jako ziemianin, był związany z życiem na wsi, co miało wpływ na jego późniejsze decyzje życiowe.
W czasie II wojny światowej, Walter uwikłał się w działalność niepodległościową jako żołnierz Armii Krajowej, przyjmując pseudonimy „Dziedzic” oraz „Witalis”. Jego bohaterstwo i poświęcenie w walce o wolną Polskę pozostaje dumną częścią krajowej historii.
Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie – zmarł 12 czerwca 1944 roku w obozie Mauthausen-Gusen, gdzie stracił życie za swoje przekonania i chęć walki o wolność.
Życiorys
Witold Walter był jedynym synem Kazimierza i Ewy z Janczakowskich Walterów. Po ukończeniu państwowego Gimnazjum Klasycznego w Gnieźnie, rozpoczął pracę w czasach międzywojennych u swojego stryja, Witalisa Waltera. Stryj był powstańcem styczniowym, który przeszedł przez proces berliński w 1864 roku. To właśnie majątek Dziećmiarki i Słępowo, który później odziedziczył, był związany z jego rodową historią.
Imię stryja stało się dla niego inspiracją do przyjęcia pseudonimu konspiracyjnego w czasie II wojny światowej. Oprócz pseudonimu „Witalis”, wykorzystywał także nazwisko „Dziedzic”. Wiosną 1940 roku, we Wrześni oraz w innych miejscowościach, zorganizował komórki Tajnej Organizacji Narodowej, którą kierował. Wyposażył ją w niezbędny sprzęt biurowy i poligraficzny, co umożliwiło drukowanie gazetki „Czuwamy”. W 1943 roku zgłosił chęć przynależności do struktur Armii Krajowej.
Niestety, jego działalność w konspiracji nie pozostała bez konsekwencji. Został aresztowany przez Gestapo i poddany brutalnemu śledztwu. Dzięki sprytowi i symulowanej chorobie psychicznej udało mu się nie ujawnić tajemnic konspiracyjnych. W 1944 roku został zesłany do obozu koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen, gdzie zmarł 12 czerwca 1944 roku, według informacji na skutek zapalenia opon mózgowych. Po wojnie jego rodzinny majątek w Dziećmiarkach został znacjonalizowany i z każdą dekadą popadał w ruinę, aż ostatecznie dwór został rozebrany w latach 80. XX wieku.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Jerzy Zakrzewski (1921–1944) | Piotr Kamka | Andrzej Ratajczak | Czesław Czyżyński | Andrzej Bartkowiak (strażak) | Kazimierz Kowalski (powstaniec śląski) | Józef Hansz | Ludwik Patalas | Damazy Choraszewski | Jarosław BieleckiOceń: Witold Walter