Jerzy Zakrzewski, znany również pod pseudonimem „Wąsik”, to postać, która zapisała się w historii Polski jako heroiczny żołnierz. Urodził się 15 grudnia 1921 roku w Gnieźnie, gdzie spędził swoje wczesne lata życia.
Niestety, jego życie zakończyło się brutalnie 28 sierpnia 1944 roku w Warszawie, gdzie brał udział w jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach kraju – Powstaniu Warszawskim. Był podporucznikiem Armii Krajowej oraz członkiem batalionu „Zośka”, co odzwierciedla jego zaangażowanie w walkę o wolność i suwerenność Polski.
Współczesne społeczeństwo pamięta o jego odwadze oraz poświęceniu, które stanowią symbol walki o niepodległość w czasach II wojny światowej.
Życiorys
Jerzy Zakrzewski był praprawnukiemJana Feliksa Piwarskiego, znanego profesora Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego rodzicami byli Adam oraz Elżbieta, absolwentka Konserwatorium Warszawskiego, która pracowała jako nauczycielka muzyki. Jerzy rozpoczął studia architektoniczne na tajnej Politechnice.
Członek Hufca Wola, był zaangażowany w działalność warszawskich Grup Szturmowych. Uczestniczył w akcji Sieczychy, będąc częścią grupy odpowiedzialnej za zabezpieczenie oraz w akcji Wilanów, gdzie działał w grupie znanej jako „Posterunek II”. W jego edukacji wojskowej ważnym momentem był ukończony program tajnej podchorążówki.
Podczas powstania warszawskiego walczył na Woli oraz w Starym Mieście, wchodząc w skład 4. drużyny I plutonu „Sad” 2. kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”. Niestety, 28 dnia powstania poniósł śmierć na ulicy Franciszkańskiej 12, gdzie zginął pod gruzami uległego zniszczeniu budynku, który został zbombardowany przez Niemców. Razem z nim śmierć poniosło 12 żołnierzy I plutonu „Sad”.
Jerzy Zakrzewski był dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, co podkreśla jego odwagę i poświęcenie. Po zakończeniu swoich walk, został pochowany na Wojskowych Powązkach (kwatera A20-4-17).
Przypisy
- Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze
- Powstańcze biogramy: Jerzy Zakrzewski. [dostęp 10.01.2011 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Piotr Kamka | Andrzej Ratajczak | Czesław Czyżyński | Andrzej Bartkowiak (strażak) | Kazimierz Kowalski (powstaniec śląski) | Józef Hansz | Ludwik Patalas | Damazy Choraszewski | Jarosław Bielecki | Witold WalterOceń: Jerzy Zakrzewski (1921–1944)