Parafia św. Wawrzyńca to rzymskokatolicka wspólnota, która znajduje swoje miejsce w sercu Gniezna. Usytuowana jest przy ulicy Św. Wawrzyńca 8, stanowi integralny element lokalnej społeczności.
Parafia ta jest częścią dekanatu gnieźnieńskiego I, który wchodzi w skład archidiecezji gnieźnieńskiej, podkreślając jej znaczenie w strukturze Kościoła Katolickiego w tym regionie.
Historia parafii
„Osobny artykuł: Kościół św. Wawrzyńca w Gnieźnie. Parafia św. Wawrzyńca w Gnieźnie ma bogatą historię. Pierwsze wzmianki o tej parafii pochodzą z 1255 roku, kiedy Bolesław Pobożny wydał dokument na jej rzecz. W początkowym okresie kościół był zbudowany z drewna. Niestety, w XVI wieku drewniana budowla spłonęła, co skłoniło społeczność do budowy nowej, jednonawowej świątyni.
W 1817 roku miała miejsce renowacja budowli, która jednak nie była końcem transformacji. W 1896 roku kościół przeszedł znaczną rozbudowę, zyskując dodatkowe dwa nawy. W tym okresie parafia obejmowała szeroki obszar, w tym nie tylko część Gniezna, ale także miejscowości takie jak: Cielimowo, Dalki, Drachowo, Drachówko, Dziekanka, Gurowo, Gurówko, Goczałkowo, Mnichowo, Mnichowskie Huby, Piekary, Skiereszewo, Skiereszewko oraz Woźniki.
W 1917 roku ksiądz Mieczysław Bielawski objął urząd proboszcza. To właśnie za jego kadencji zakończono rozbudowę i dokonano przebudowy kościoła, który w tym samym roku został konsekrowany przez biskupa Wilhelma Kloske. Z biegiem lat parafia przeszła kolejne zmiany. W 1945 roku odłączono od niej miejscowości: Piekary, Kustodia, Skiereszewo oraz Skiereszewko.
Rok później, w 1946, wskutek erygowania nowych parafii, zasięg parafii zmniejszył się po odłączeniu ulic części Gniezna oraz miejscowości: Cielimowo, Gurowo, Gurówko, Drachowo, Drachówko i Goczałkowo. Dzisiaj proboszczem tej parafii jest ksiądz kanonik profesor Franciszek Jabłoński.
Liczebność i zasięg parafii
Obszar duszpasterski parafii rozciąga się na wiele ulic oraz wsi, które można wymienić w poniższym zestawieniu:
- ul. Bednarski Rynek,
- ul. Cierpięgi,
- ul. Czysta,
- ul. Dalkoska,
- ul. Garbarska,
- ul. Jeziorna,
- ul. Konopnickiej,
- ul. Kościuszki (część),
- ul. Krótka,
- ul. Łąkowa,
- ul. Mnichowska,
- ul. Okulickiego,
- ul. Plac Józefa Piłsudskiego,
- ul. Polna,
- ul. Skrajna,
- ul. Warszawska (część),
- ul. św. Wawrzyńca (część),
- ul. Witkowska (numery parzyste),
- ul. Wrzesińska (część),
- ul. Zaułek (część),
- wieś Dalki,
- wieś Mnichowo,
- wieś Woźniki.
Te lokalizacje wskazują na rozległy zasięg działań duszpasterskich, co pozwala na dotarcie do szerokiej grupy wiernych.
Inne kościoły i kaplice
W Gnieźnie istnieje kilka ważnych miejsc kultu religijnego, które warto znać. Oto niektóre z nich:
- kaplica św. Wawrzyńca znajdująca się na cmentarzu parafialnym w Gnieźnie,
- kaplica w Domu Pomocy Społecznej,
- kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa w Domu Sióstr Elżbietanek w Gnieźnie.
Przypisy
- Parafia na stronie archidiecezji gnieźnieńskiej. [dostęp 22.02.2021 r.]
- a b Historia parafii. [dostęp 17.02.2013 r.]
- Dane adresowe parafii. [dostęp 16.02.2013 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Gnieźnie | Parafia bł. Bogumiła w Gnieźnie | Parafia bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie | Zbór ewangelicko-augsburski w Gnieźnie | Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gnieźnie | Parafia archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie | Parafia Matki Zbawiciela w Gnieźnie | Parafia bł. Jolenty w Gnieźnie | Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w GnieźnieOceń: Parafia św. Wawrzyńca w Gnieźnie