Pomnik Bolesława Chrobrego to niezwykle istotny zabytek, który symbolizuje pierwszego koronowanego władcę Polski. Znajduje się on w Gnieźnie, w bliskim sąsiedztwie bazyliki prymasowskiej, przy ulicy Jana Łaskiego. Ten monumentalny obiekt jest dumnie usytuowany na Wzgórzu Lecha, co czyni go istotnym punktem w historii i kulturze polskiej.
Pomnik nie tylko upamiętnia postać Bolesława Chrobrego, ale także zachęca do refleksji nad historią naszego kraju oraz jego władców. Obiekt przyciąga zarówno turystów, jak i mieszkańców, którzy pragną zgłębić dzieje Polski oraz podziwiać wspaniałą architekturę tego miejsca.
Historia
Inicjatywa budowy pomnika Bolesława Chrobrego w Gnieźnie wyszła od ks. bp Antoniego Laubitza. Stworzony przez utalentowanego artystę-rzeźbiarza, Marcina Rożka, monument w swej pierwotnej formie wyszedł na światło dzienne 12 września 1925 roku. Odsłonięcie gipsowej repliki odbyło się z udziałem Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego i miało symboliczne znaczenie jako akt położenia kamienia węgielnego, będący jednocześnie hołdem dla 900. rocznicy gnieźnieńskiej koronacji Bolesława Chrobrego.
Pomnik, wykonany w spiżu, powstał w Warszawie, w zakładzie Braci Łopieńskich. Ostateczne umiejscowienie monumentu miało miejsce na najniższym poziomie tarasowego placu katedralnego w kwietniu 1929 roku. Uroczystość odsłonięcia, która odbyła się 30 maja 1929 roku, miała szczególne znaczenie, zwłaszcza że dokonał jej Prezydent RP Ignacy Mościcki.
Jednakże, w wyniku działań wojennych, pomnik został zniszczony przez Niemców podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku. Minęło 60 lat od inauguracji dzieła Rożka, kiedy to król Bolesław I Chrobry znów znalazł swoje miejsce na cokole gnieźnieńskiego pomnika. Nowa wersja monumentu została umiejscowiona na wyższym tarasie placu katedralnego, blisko schodów, co dodatkowo podkreśliło majestatyczność postaci (4,75 m) oraz cokół o wysokości blisko 4 m.
Uroczystość ponownego odsłonięcia miała miejsce 9 maja 1985 roku, a wykonawcą rzeźby, nawiązującej do pierwowzoru sprzed II wojny światowej, był Jerzy Sobociński. Artysta ten, podobnie jak Marcin Rożek, związał swoją twórczość z Wielkopolską.
Przypisy
- Małgorzata Dubrowska, Andrzej Sołtan: Brązownictwo warszawskie w XIX i XX wieku. Od Norblina do Łopieńskich. Warszawa: Wydawnictwo DiG, 1999 r., s. 141. ISBN 83-7181-084-9.
- Gniezno: Bolesław Chrobry zostaje pierwszym królem Polski (1025 r.)
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty związane ze sztuką":
Miejsce Pamięci Narodowej na Dalkach w Gnieźnie | Płyta nagrobna prymasa Zbigniewa Oleśnickiego | Drzwi GnieźnieńskieOceń: Pomnik Bolesława Chrobrego w Gnieźnie