Stanisław Zakrzewski, urodzony 5 maja 1907 roku w Gnieźnie, to postać niezwykle ważna w polskiej kulturystyce oraz dziennikarstwie sportowym. Zmarł 9 września 1972 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii sportu.
Jako dziennikarz sportowy oraz trener, Zakrzewski stał się pionierem w propagowaniu kulturystyki w Polsce. Często określany mianem „ojca polskiej kulturystyki”, miał kluczowy wpływ na rozwój tej dyscypliny w naszym kraju.
W latach 50. XX wieku napisał pierwsze książki poświęcone kulturystyce, które wydano w Polsce, co znacznie przyczyniło się do popularyzacji tej formy aktywności fizycznej. Dodatkowo, był redaktorem naczelnym pierwszego w Polsce czasopisma poświęconego kulturystyce zatytułowanego „Sport dla Wszystkich”, które ukazywało się dzięki jego inicjatywie w latach 1956–1966.
Życiorys
Stanisław Zakrzewski od najmłodszych lat charakteryzował się dużym zainteresowaniem sportem. Ukończył Państwowe Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, gdzie w 1928 roku z sukcesem zdał maturę. Jego pasją była lekkoatletyka, a przed drugą wojną światową zdobył tytuł trzykrotnego brązowego medalisty mistrzostw Polski w skoku o tyczce. W 1936 roku zdobył także złoty medal podczas zimowych mistrzostw Polski w tej samej dyscyplinie. Dodatkowo, Zakrzewski uprawiał łyżwiarstwo szybkie, hokej na lodzie, boks, a także pływanie.
Zakrzewski zdobył wykształcenie na Studium Wychowania Fizycznego przy Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego, co pozwoliło mu na rozpoczęcie kariery zawodowej w Wydziale Wychowania Fizycznego Urzędu Miejskiego w Poznaniu. Później pracował w Bydgoszczy jako wicedyrektor w tamtejszym Urzędzie, a w 1938 roku został trenerem skoczków w Polskim Związku Lekkiej Atletyki (PZLA). Po II wojnie światowej aktywnie przyczynił się do odbudowy sportu w Polsce, pełniąc m.in. rolę wiceprezesa ds. szkoleniowych w PZLA oraz będąc trenerem olimpijskiej kadry, a także sędzią sportowym.
Oprócz swoich osiągnięć sportowych, Zakrzewski był również zaangażowany w dziennikarstwo oraz działalność publicystyczną, co rozpoczął już w 1924 roku. Jego pisarstwo obejmowało przedwojenne polskie publikacje, takie jak „Raz, Dwa, Trzy”, „Ilustrowany Kurier Codzienny”, „Stadjon” oraz „Tygodnik Sportowy”. Po wojnie został pierwszym redaktorem naczelnym „Sportowca”, a z jego inicjatywy zaczęto wydawać czasopisma takie jak „Lekka Atletyka” oraz „Koło Sportowe”, które przekształcił w „Sport dla Wszystkich”, mocno promując kulturystykę w Polsce. Jako redaktor naczelny tego czasopisma działał od 1956 roku aż do 1966 roku, a następnie pracował w różnych redakcjach, w tym w miesięczniku „Żagle”, gdzie pełnił rolę sekretarza.
Zakrzewski napisał liczne artykuły oraz ponad 20 książek poświęconych historii sportu, ćwiczeniom siłowym oraz kulturystyce. Łączny nakład jego publikacji przekroczył 1 milion egzemplarzy. Posiadał również znaczny zbiór książek sportowych, który liczył ponad 3 000 woluminów, a ponadto był poliglotą, czytając w ośmiu językach obcych.
„(…) był autentycznym działaczem społecznym z krwi i kości. Jego publikacje w czasopismach i książkach o charakterze popularyzatorsko-poradniczym zrobiły więcej dla zainteresowania społeczeństwa ruchem i dbaniem o zdrowie i sprawność fizyczną, niż oficjalne działania propagandowe polskich władz i organizacji kultury fizycznej przez całe dziesięciolecia.”
Henryk Jasiak w Historii polskiej kulturystyki.
Ojciec polskiej kulturystyki
W latach 50. XX wieku, Stanisław Zakrzewski po raz pierwszy zetknął się z kulturystyką dzięki lekturze sportowych czasopism zagranicznych, głównie w języku angielskim oraz osobistym kontaktom. Jego spotkanie z tą dyscypliną miało miejsce podczas wizyty w Polsce grupy amerykańskich ciężarowców, wśród których znajdowały się znakomite postacie świata kulturystyki, takie jak Tommy Kono. Kluczowym mentorem dla tej grupy był Bob Hoffman – dziennikarz, wydawca pisma kryjącego kulturystykę, multimilioner oraz uznawany ciężarowiec i kulturysta.
Jak relacjonuje Jan Włodarek, jeden z wiodących polskich kulturystów tamtego okresu, Zakrzewski wykazywał głębokie zrozumienie potrzeb młodzieży oraz ich aspiracji związanych z osiągnięciem wysokiej sprawności fizycznej, siły i estetycznie uformowanej sylwetki. Wierzył, że uprawianie ćwiczeń siłowych przyczynia się do wszechstronnego i harmonijnego rozwoju młodych pokoleń, wspierając ich wytrzymałość i zdrowie ogólne, w tym psychiczne, a także przygotowując do życia dorosłego.
Zakrzewski nie tylko dostrzegał zalety treningów siłowych jako formy spędzania wolnego czasu, ale także podkreślał ich rolę w wzmacnianiu poczucia własnej wartości oraz budowaniu relacji ze społeczeństwem, w którym młodzież miała spędzić większość swojego życia. Oprócz tego, zauważał potrzebę wspierania osób poszukujących sposobów na przywrócenie pełnej sprawności fizycznej, jak i tych, którzy już przekroczyli młodzieńczy wiek.
W drugiej połowie lat 50. Zakrzewski jako pionier w swoim kraju zaprezentował popularny na Zachodzie system ćwiczeń siłowych, który określił dosłownym tłumaczeniem angielskiego terminu „bodybuilding”, co w języku polskim znamenet „budowanie mięśni”. Za swoje zasługi w propagowaniu kulturystyki w Polsce oraz w Europie Wschodniej, Zakrzewski został uhonorowany dyplomem uznania przez Międzynarodową Federację Kulturystów (IFBB).
Polska szkoła kulturystyki
Stanisław Zakrzewski nie pragnął być jedynie naśladowcą innych, w szczególności zachodniego podejścia do kulturystyki, które skupiało się głównie na osiąganiu masy mięśniowej. W jego mniemaniu, kulturystyka powinna być jednym z elementów szeroko pojmowanej sprawności fizycznej, łączącej w sobie nie tylko siłę, ale także estetykę ciała zgodnie z hasłem: „Siła, sprawność, piękno!”.
Dlatego też Zakrzewski proponował w swoich publikacjach nową formułę kulturystyczną, w której włączano różnorodne elementy, takie jak gimnastyka, sporty siłowe oraz inne dyscypliny ukierunkowane na wszechstronny rozwój sprawności. Warto zauważyć, że jego działalność okupowana była przez trudności, ponieważ władze w Polsce Ludowej nie akceptowały kulturystyki i stanowczo sprzeciwiały się wszelkim zachodnim wzorom, co z kolei skomplikowało promocję takich idei.
Dlatego Zakrzewski zaangażował się w tworzenie polskiej szkoły kulturystyki, która miała na celu szersze podejście do tematu i uwzględniała specyfikę lokalnych warunków. Jego starania obejmowały również promowanie kulturystyki wśród kobiet, co spotkało się z dużym oporem ze strony części środowiska dziennikarskiego, które zarzucało mu, że jego praca to „sztuka dla sztuki”, a zatem była niejako wyizolowana i oderwana od rzeczywistych potrzeb sportu.
Pomimo tego, ogromne zaangażowanie Stanisława przyniosło wymierne wyniki. Kulturystyka zyskała stabilną pozycję w programie Zarządu Głównego TKKF, a on sam został powołany na przewodniczącego Społecznej Komisji Kulturystyki. Dodatkowo, udało mu się zdobyć sojuszników w szeregach Ludowego Wojska Polskiego, które miało na celu szkolenie silnych i sprawnych żołnierzy.
Idea kulturystyki przyciągnęła uwagę rodzimego społeczeństwa oraz organizacji młodzieżowych. Postrzegano ją jako formę aktywnego spędzania wolnego czasu oraz sposób na rozwój fizyczny. W efekcie, nakład czasopisma „Sport dla Wszystkich” z nieznaczącej liczby zaledwie 9000 wydruków w maju 1958 roku wzrósł do imponujących 100 tysięcy egzemplarzy w grudniu 1961 roku, co stanowiło niemal dziesięciokrotny wzrost w ciągu zaledwie kilku lat.
W późniejszych latach wydanie pisma zaczęło ograniczać się do sprzedaży „po znajomości”, ale rozwój kulturystyki trwał nadal. Stworzona przez Zakrzewskiego polska szkoła kulturystyki zainspirowała inne kraje z bloku socjalistycznego, takie jak Czechosłowacja, Węgry, NRD oraz ZSRR, które zaczęły wdrażać podobne koncepcje, bazując na polskim modelu wieloboju kulturystycznego.
Zawody w Sopocie
W latach 60. XX wieku, Stanisław Zakrzewski odegrał kluczową rolę w rozwoju sportu kulturystycznego w Polsce, inicjując zawody kulturystyczne w Sopocie. Te wydarzenia, znane jako wielobój kulturystyczny, były unikalne, ponieważ łączyły elementy tradycyjnego pozowania z konkurencjami sprawnościowymi oraz siłowymi.
W opracowanej formule wieloboju, inspirowanej polską szkołą kulturystyki, uczestnicy nie tylko prezentowali swoje sylwetki, ale także musieli wykazać się umiejętnościami w różnorodnych dyscyplinach sportowych. Ze względu na kontrowersyjne postrzeganie kulturystyki w Polsce, która miała status nieoficjalny, zawody te uzyskały charakter nieformalnych mistrzostw Polski.
Warto zaznaczyć, że te zawody miały miejsce w latach 1960–1969 i przyczyniły się do popularyzacji kulturystyki w kraju, zapoczątkowując rozwój tej dyscypliny sportu w kolejnych dekadach.
Wybrane publikacje
Oto wybrane dzieła Stanisława Zakrzewskiego, które stanowią znaczący wkład w polski świat sportu i kultury fizycznej. Oto lista jego publikacji:
- Chód sportowy. Styl, zaprawa, sędziowanie i rekordy, Warszawa 1948,
- Marsze i biegi orientacyjne, Warszawa 1948,
- Rzuty, Warszawa 1949,
- Skoki, Warszawa 1949,
- Jeździmy na łyżwach, Warszawa 1949,
- Gramy w hokeja na lodzie, Warszawa 1949,
- Kultura fizyczna i sport w Polsce Ludowej, Warszawa 1952,
- Jak stać się silnym i sprawnym, Warszawa 1960,
- Siła, sprawność, piękno, Warszawa 1962,
- ABC młodego siłacza, Warszawa 1965,
- Nasze spotkania, Warszawa 1967,
- Znów młody, Warszawa 1968,
- Co dzień silniejszy i sprawniejszy, Warszawa 1972,
- Sensacje i rozczarowania olimpijskie, Warszawa 1972,
- Z silnych – najsilniejsi, Warszawa 1973.
Przypisy
- a b c d e Jan Włodarek: Stanisław Zakrzewski - twórca polskiej kulturystyki. [w:] Jan Włodarek i Przyjaciele [on-line]. 01.03.2003 r. [dostęp 15.10.2010 r.]
- Absolwenci. Stowarzyszenie Absolwentów I LO. [dostęp 01.11.2014 r.]
- Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008.
- Marian Rynkowski, Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz: Osiągnięcia polskiej lekkiej atletyki w 20-leciu międzywojennym 1920-1939: Tom 1 Wyniki Mistrzostw Polski mężczyzn. Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 1985.
- Redakcja Sportowa Wydawnictwa „Sport i Turystyka”: Siła, sprawność, piękno. Warszawa: Wydawnictwo „Sport i Turystyka”, 1974, s. 5.
- Jasiak..., s. 10.
- Jasiak..., s. 12.
- Zakrzewski..., s. 14–15.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Janusz Szałkowski | Mirosław Twaróg | Mariusz Borowiak | Andrzej SzmakOceń: Stanisław Zakrzewski (dziennikarz)