UWAGA! Dołącz do nowej grupy Gniezno - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Mirosław Twaróg


Mirosław Twaróg, urodzony 19 maja 1944 roku w Gnieźnie, to postać o bogatym dorobku zawodowym. Jest nie tylko dziennikarzem, ale także pedagogiem, co czyni go osobą wszechstronnie wykształconą.

Jego doświadczenie w dziennikarstwie oraz pasja do nauczania przypadły mu do gustu w ciągu wielu lat jego kariery.

Życiorys

Mirosław Twaróg to wybitny absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego zaangażowanie polityczne obejmowało członkostwo w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W pełnionej funkcji redaktora naczelnego w periodyku „Pod Wiatr” oraz jako pomysłodawca i kierownik Międzyszkolnych Regionalnych Warsztatów Dziennikarskich, przyczynił się do rozwoju młodzieżowej edukacji dziennikarskiej. W 2010 roku wyróżniono go nagrodą imienia Tadeusza Nowakowskiego za jego wkład w kształcenie młodych adeptów sztuki dziennikarskiej.

Już w czasach studenckich Twaróg wykazywał się aktywnością jako współpracownik redakcji toruńskich „Nowości”, gdzie pisał także słuchowiska dla III Programu Polskiego Radia. Zajmował się również badaniami, a jego praca magisterska dotycząca powieści Stanisława Rembeka „W polu” i „Nagan” została napisana pod okiem profesora dr hab. Artura Hutnikiewicza.

Po zakończeniu edukacji objął stanowisko nauczyciela języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Wąbrzeźnie. Od września 1971 roku związał swoje życie zawodowe z Bydgoszczą, gdzie piastował funkcję dziennikarza w „Ilustrowanym Kurierze Polskim”. Od tego momentu jego kariera rozwijała się w dwóch głównych kierunkach: dziennikarstwie oraz pedagogice, co okazało się kluczowe dla jego dalszego rozwoju.

W obszarze dziennikarstwa przeszedł wiele szczebli kariery, osiągając sukcesy jako młodszy redaktor, a następnie redaktor naczelny oraz wydawca. W lutym 1974 roku rozpoczął pracę w ogólnopolskim tygodniku społeczno-kulturalnym „Fakty”, pełniąc odpowiedzialne funkcje, w tym reportera oraz kierownika działu kultury i oświaty. Po zakończeniu tej współpracy w 1982 roku, Twaróg kontynuował karierę jako publicysta i kierownik działu oświaty w tygodniku „Kujawy” (lata 1983–1987), a następnie jako korespondent regionalny „Rzeczpospolitej” w 1989 roku.

W latach 1990–1992 był publicystą w tygodniku „Kujawy i Pomorze” oraz redaktorem naczelnym „Tygodnika Bydgoskiego”. Przez rok, od 1995 do 1996 roku, pełnił funkcję redaktora naczelnego „Ilustrowanego Kuriera Polskiego”. Po zrezygnowaniu z tej roli skoncentrował się na pracy z młodzieżą oraz edukacji medialnej, zaś od października 1993 roku wydaje własne młodzieżowe czasopismo „Pod Wiatr”.

Jako inicjator i organizator akcji prasowej w Bydgoszczy, Twaróg był współtwórcą pierwszej w Polsce szkoły średniej dla niewidomych oraz długotrwałym patronem inicjatywy budowy Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabosłyszącej w Fordonie. Pełnił również funkcję przewodniczącego Rady Programowej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Bydgoszczy oraz był współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Sympatyków Dziennikarstwa Młodzieżowego w tym mieście.

Twaróg jest wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia dziennikarskie, w tym Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Towarzystwa Walki z Kalectwem, nagrodą Prezydenta Bydgoszczy oraz dyplomem uznania Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie (APATJE) mieszczącego się w Paryżu.

Żonaty od 1967 roku, jego małżonka Anna jest długoletnim nauczycielem fizyki w VI Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy. Córka Katarzyna, również związana z dziennikarstwem, jest absolwentką filologii polskiej (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) oraz teologii (Akademia Teologii Katolickiej w Warszawie).

Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":

Mariusz Borowiak | Andrzej Szmak | Stanisław Zakrzewski (dziennikarz) | Janusz Szałkowski

Oceń: Mirosław Twaróg

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:17