Winiary (jezioro)


Jezioro Winiary, znane także jako Jezioro Winiarskie, a także nazywane potocznie Łazienkami, to akwen wodny usytuowany w granicach miasta Gniezna. To malownicze jezioro znajduje się w województwie wielkopolskim, a jego położenie na obszarze Pojezierza Gnieźnieńskiego nadaje mu wyjątkowy charakter.

Ten region, bogaty w naturalne piękno, przyciąga miłośników przyrody oraz wędkarstwa.

Opis

Jezioro Winiary to największy akwen wodny w Gnieźnie, położony na północny wschód od centrum miasta, pomiędzy dwoma znaczącymi osiedlami: Osiedlem Tysiąclecia oraz Osiedlem Winiary. Akwen zajmuje powierzchnię około 19 hektarów, a jego linia brzegowa ma długość około 2,5 km. Średnia głębokość jeziora waha się między 2,5 a 4 m.

Zbiornik Winiary jest połączony kanałem z niewielkim Jeziorem Koszyk oraz z leżącym na obrzeżach miasta Jeziorem Wełnickim. Południowy brzeg jeziora otacza malowniczy Park XXV-lecia, o powierzchni 17,82 ha, który stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku. Z kolei północno-wschodni brzeg w sąsiedztwie Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Grodu Lecha, co nadaje okolicy dodatkowego uroku.

Od północnej strony jeziora znajduje się droga krajowa nr 15 (DK15), co zapewnia dogodny dojazd do tego pięknego miejsca. Wokół zbiornika rozciąga się ścieżka rekreacyjna, która sprzyja bieganiu, jeździe na rowerze oraz spacerom, co czyni Jezioro Winiary popularnym celem dla miłośników aktywnego wypoczynku.

Dodatkową atrakcją akwenu jest tor do wakeboardingu, który został otwarty w 2017 roku, oraz piaszczysta plaża, dostępna w sezonie letnim. Jezioro Winiary jest także zaliczane do łowisk Polskiego Związku Wędkarskiego, a opiekę nad nim sprawuje Koło PZW nr 8 „Miasto Gniezno”. To łowisko ogólnodostępne, w którym można złowić wiele gatunków ryb, takich jak karpie, amury, okonie, szczupaki, sandacze, liny oraz węgorze.

Przypisy

  1. a b Jezioro Winiary (Łazienki) [online], zimorodek.pl [dostęp 26.05.2023 r.]
  2. Redakcja, Jezioro Winiary z nowymi atrakcjami [online], Przemiany na Szlaku Piastowskim, 19.04.2017 r. [dostęp 26.05.2023 r.]
  3. Jezioro Winiary [online], DIRLogBook, 17.03.2017 r. [dostęp 26.05.2023 r.]
  4. ArnoldA. Bernaciak ArnoldA., PaulinaP. Mudrak PaulinaP., Czynniki warunkujące popyt na świadczenia rekreacyjne ekosystemów jeziornych miasta Gniezna, „Studia Periegetica”, nr 2(12), 2014 r., s. 151-163 [dostęp 26.05.2023 r.]

Oceń: Winiary (jezioro)

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:12