W sercu Gniezna znajduje się Park Miejski im. Władysława Andersa, który odgrywa istotną rolę w lokalnym krajobrazie, zarówno kulturowym, jak i przyrodniczym. Dawniej nosił nazwę Parku Karola Świerczewskiego w okresie PRL, co podkreśla bogatą historię tego miejsca.
Park zlokalizowany jest na Konikowie, leżąc pomiędzy ulicami Konikowo, Jana III Sobieskiego, Parkową oraz Aleją Marcinkowskiego. To otoczenie dodaje mu uroku oraz umożliwia mieszkańcom oraz turystom korzystanie z jego dobrodziejstw.
Ze względu na swoje znaczenie, park został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Co więcej, znajduje się w obrębie zabytkowego obszaru historycznego, który jest częścią urbanistycznego układu Gniezna. Został on uwzględniony w rejestrze zabytków 27 stycznia 1956 roku pod numerem 2523/A. To pokazuje, jak ważne jest zachowanie tak wartościowych miejsc dla przyszłych pokoleń.
Historia
Historia tego urokliwego miejsca sięga roku 1798, kiedy to na terenie ogrodu pojezuickiego powstał zieleniec. W XIX wieku, niestety, park został znacznie zniszczony wskutek powodzi. W odpowiedzi na te zniszczenia, ogrodnicy inżynierowie – Jankowski oraz Szanier, przystąpili do jego nowego zaprojektowania, nadając mu charakter krajobrazowego parku angielskiego.
W roku 1836 powstał kolejny zieleniec oraz cmentarz ewangelicki, który usytuowano od strony ulicy Sobieskiego (obecnie mieści się tam przedszkole). Kolejnym ważnym momentem w historii parku miało miejsce w 1898, kiedy to w jego pobliżu, naprzeciwko rzeźni, utworzono park miejski. Opiekę nad tym terenem przejęło Towarzystwo Upiększania Miasta.
W roku 1902 park został podzielony na dwie części przez budowę bocznicy kolejowej prowadzącej do rzeźni. Znaczny nasyp wraz z wiaduktami i metalowymi schodkami dla spacerowiczów przetrwał do dziś. Zaledwie kilka lat później, w 1908, powstały miejskie korty tenisowe, a w późniejszym czasie zbudowano boisko sportowe.
W parku miała również swoje miejsce strzelnica Bractwa Kurkowego, gdzie ostatnie zawody strzeleckie odbyły się w 1939 roku.
Architektura
W sercu Gniezna znajduje się malowniczy Park Władysława Andersa, który przyciąga uwagę swoim zróżnicowanym położeniem i unikatowym charakterem. Obszar ten wyróżnia się różnorodnym ukształtowaniem terenu, na co składają się liczne stoki oraz pagórki, co czyni go idealnym miejscem do wypoczynku i spacerów.
Park został urządzony w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się dolinka potoku oraz tereny bagienne. W jego obrębie znajduje się jeden z wyższych pagórków, mający średnicę 15 metrów, który dodaje krajobrazowi uroku. Pośród przyrody zlokalizowano również dwa stawy, z których północny poddany został modernizacji; został powiększony i wzbogacony o dwa stylowe mostki, które umożliwiają swobodne przechodzenie wzdłuż wody.
Ogromną zasługę w aranżacji parku ma inż. Edmund Sokołowski, który jako miejski ogrodnik zainicjował budowę stylizowanego górskiego potoku z malowniczą kaskadą, usytuowanego u stóp altany. W parku zrealizowano także ciekawe fontanny oraz efektowne groty, które dodatkowo podnoszą walory estetyczne miejsca.
W bliskim sąsiedztwie parku, w okresie międzywojennym, pojawiły się obiekty ogrodnictwa miejskiego, w tym oranżerie, które także przyczyniają się do atrakcyjności tego miejsca. Warto zaznaczyć, że na zachodnim skraju parku znajdują się zabudowania dawnych koszar, które w latach 20. XX wieku były wykorzystywane przez stacjonujący w Gnieźnie 69. Pułk Piechoty. Dziś część tych obiektów pełni funkcję schroniska młodzieżowego, co sprawia, że park jest miejscem nie tylko dla amatorów przyrody, ale także dla osób poszukujących spokoju i relaksu.
Gródek
Na obszarze parku można dostrzec grodzisko znane jako „Gnieźnienice”, które jest również określane mianem „Gnieźninek”. To historyczne miejsce stanowiło jeden z trzech gródków strzegących dostępu od wschodu do grodziska książęcego zlokalizowanego na Wzgórzu Lecha.
Grodzisko było położone w otoczeniu terenów bagnistych i rozlewisk, a jego działalność prawdopodobnie trwała aż do XIII wieku. Z tym miejscem związana jest także fascynująca legenda o pastuszku i biesie, która została zanotowana przez Oskara Kolberga.
Przypisy
- a b c eSzkoła Wielkopolska, HISTORIA PARKU MIEJSKIEGO. [dostęp 16.05.2016 r.]
- a b Park Miejski im. Władysława Andersa. gniezno.fotopolska.eu. [dostęp 16.05.2016 r.]
- Wykaz zabytków nieruchomych – Gminna ewidencja zabytków nieruchomych z terenu miasta Gniezna. Urząd Miejski w Gnieźnie, 10.10.2016 r. s. 1 (poz. 1 układ urbanistyczny), 52 (poz. 946 Park Miejski).
Oceń: Park Władysława Andersa w Gnieźnie