Dolina Pojednania to urokliwy park, który znajduje się w sercu Gniezna, usytuowany w malowniczej dolinie pomiędzy dwoma wzgórzami – Panieńskim oraz Rynkiem, określanym również jako Góra Krzyżacka.
Obszar ten ma bogatą historię, gdyż w przeszłości wytyczał granicę pomiędzy miastem Gniezno a pobliskim Grzybowem. Pozostałości dawnych murów miejskich są niemymi świadkami tej pamiętnej granicy. W 1997 roku teren ten został przekształcony w park, w którym znajduje się staw, liczne punkty widokowe oraz długie ciągi schodów. Projekt tego założenia opracowała Barbara Namysł.
Ważnym wydarzeniem związanym z Doliną Pojednania był jubileusz tysiąclecia Zjazdu gnieźnieńskiego, który odbył się w 2000 roku. W jego trakcie przedstawiciele pięciu państw zasadzili pamiątkowe dęby, symbolizujące jednoczącą się Europę. Wśród nich znajdowali się: Miloš Zeman z Czech, Gerhard Schröder z Niemiec, Jerzy Buzek z Polski, Mikuláš Dzurinda ze Słowacji oraz Viktor Orbán z Węgier.
W 2011 roku honorowym właścicielem parku został Janusz Andrzej Skopowski z Bydgoszczy, który wygrał aukcję internetową podczas XIV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Przypisy
- Polskie Szlaki, Dolina Pojednania w Gnieźnie. [dostęp 20.06.2016 r.]
- Projekt - Miasto. Wspomnienia poznańskich architektów 1945-2005, Henryk H. Marcinkowski i inni, Poznań: Wydawnictwo Miejskie Posnania, 2013.
- a b Tablica informacyjna in situ
- napis na głazie pamiątkowym
Pozostałe obiekty w kategorii "Parki":
Park Trzech Kultur w Gnieźnie | Park Władysława Andersa w GnieźnieOceń: Dolina Pojednania