Muzeum Polskich Organów Elektronicznych


Muzeum Polskich Organów Elektronicznych to wyjątkowa instytucja, która pełni niezwykle ważną rolę w zachowaniu i promowaniu dziedzictwa naszej kultury muzycznej oraz technicznej. Usytuowane w Gnieźnie, muzeum to posiada największą na świecie kolekcję elektrofonów klawiszowych, które powstały w Polsce.

W 2020 roku, na mocy decyzji ministra kultury, muzeum zostało oficjalnie wpisane do prestiżowego wykazu muzeów, co świadczy o jego znaczeniu w zakresie ochrony i dokumentowania polskiego dziedzictwa muzycznego.

Działalność

Muzeum powstało z inicjatywy Dawida Junga i zostało stworzone przez Wandę, Jacka, Macieja oraz Dawida Jungów, którzy pełnią rolę dyrektorów oraz kustoszy tej wyjątkowej placówki kulturowej. W jego zbiorach znajduje się ponad sto unikalnych modeli muzycznych, które mają na celu zachowanie pamięci o polskich syntezatorach, organach elektronicznych, keyboardach i klawiaturach MIDI, produkowanych w latach 60-90 XX wieku. Produkty te powstały zarówno w systemie przemysłowym, jak na przykład w przypadku firm BFA, Unitra, Eltra, jak i w mniejszych, rzemieślniczych seriach, do jakich zalicza się niskonakładową produkcję spółdzielni inwalidzkich, oferującą głównie instrumenty edukacyjne oraz zabawki dla dzieci.

Zbiory muzealne są podzielone na trzy główne działy: estradowy, młodzieżowy oraz dziecięcy. W ich skład wchodzą niezwykle interesujące eksponaty, takie jak: syntezator Eltra Eltronic 109 z unikalnym numerem seryjnym 0001, Transiston AB-1P w wersji gabinetowej, Byfakord B-1, prototypowe Eltronic 101R, Brawo OW-1 czy Techtronik W-1. Te wyjątkowe instrumenty przyciągają uwagę nie tylko pasjonatów, ale także profesjonalnych muzyków.

Jak dowiadujemy się z reportażu opublikowanego na antenie Polskiego Radia Program III, zbiory muzealne cieszą się uznaniem wśród muzyków, a ich unikatowość została pokazana w programie Teleexpress oraz na antenie TVP Info. Ponadto, przy muzeum funkcjonuje archiwum oraz biblioteka, a także kolegium doradcze, w skład którego wchodzą eksperci o wyjątkowej wiedzy muzycznej, zajmujący się edukacją w obszarze muzyki oraz promocją tego ważnego dziedzictwa.

Muzeum angażuje się także w organizację corocznych wydarzeń, takich jak wielkopolska “Noc Muzeów”, gdzie prezentowane są czasowe wystawy, na przykład „Zapomniane dziedzictwo – polskie organy elektroniczne”. Oprócz tego, organizowane są koncerty, które pozwalają publiczności odkrywać możliwości muzyczne zabytkowych instrumentów, takich jak MEGA MA-101, Eltra Eltronic 109, czy Unitra B-11. Dla najmłodszych gości podczas wystaw czasowych organizowane są specjalne stoiska, na których mogą oni na żywo zagrać na popularnych niegdyś modelach organów elektronicznych typu: Unitra Żaczek, Unitra Student 106 czy Elwro Elwirka. Pracownicy muzeum regularnie uczestniczą również w sympozjach muzykologicznych, wspierając tym samym rozwój wiedzy na temat polskiej muzyki.

Przypisy

  1. Noc Muzeów 2022 w Wielkopolsce
  2. W Gnieźnie powstaje nowe muzeum muzyczne w: Muzyczna Polska
  3. R. Wichniewicz, Przypomnieli kultowe polskie syntezatory w: Gniezno24
  4. Noc Muzeów, Radio Plus
  5. Polskie Radio Program III
  6. Polskie Radio Poznań
  7. Kultura i sztuka
  8. Materiał dla TVP
  9. Biuletyn Informacji Publicznej
  10. Wykaz muzeów - MKiDN
  11. Największe zbiory polskich syntezatorów są w Gnieźnie w: Muzeon
  12. W Polsce działa już ponad 1000 muzeów. Zobacz aktualną listę
  13. Oficjalna strona UM Gniezno

Oceń: Muzeum Polskich Organów Elektronicznych

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:25