Miejsce Pamięci Narodowej znajdujące się na Dalkach w Gnieźnie jest istotnym punktem, który przypomina o tragicznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Zlokalizowane w zachodniej części Gniezna, w parku Uniwersytetu Ludowego, to miejsce ma na celu upamiętnienie ofiar okupacji hitlerowskiej.
W dniach 8-11 listopada, w trakcie brutalnych działań Gestapo, zamordowano 24 Polaków, z których troje nie zostało zidentyfikowanych. Ofiary pochodziły z różnych miejscowości, takich jak Gniezno, Kłecko, Drachowo, Owieczki, Gębarzewo i Przysieka. Aby uczcić ich pamięć, na terenie tego wyjątkowego miejsca zainstalowano różne pomniki, w tym drewniany krzyż oraz pomnik z głazów polnych z 1959 roku. W 2004 roku dodano stela, na której wyryto nazwiska pomordowanych, obok których umieszczono daty urodzin oraz zgonu. Ponadto, na głazie zamontowano tablicę pamiątkową ku czci ks. Antoniego Ludwiczaka, założyciela Uniwersytetu Ludowego w Dalkach, który zginął 17 czerwca 1942 roku w Hartheim.
Kiedyś napis na pomniku brzmiał: Miejsce mordu dokonanego przez hitlerowców na 24 Polakach w listopadzie 1939 r. (jego pierwotne brzmienie to: Rozstrzelanym za Ojczyznę przez hitlerowców w r. 1939 ZBOWiD 1959). Warto zaznaczyć, że zwłoki zamordowanych osób w 1945 roku zostały poddane ekshumacji i przeniesione do masowej mogiły ofiar hitleryzmu, która znajduje się na cmentarzu przy ul. Witkowskiej.
Dojście do miejsca pamięci jest możliwe od ul. Bukowej, co sprawia, że każdy chętny może oddać hołd tym, którzy stracili swoje życie w obronie ojczyzny.
Przypisy
- a b UW Poznań, GNIEZNO- pomnik Polaków rozstrzelanych w 1939 roku. [dostęp 26.11.2015 r.]
- napisy pamiątkowe in situ
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty związane ze sztuką":
Płyta nagrobna prymasa Zbigniewa Oleśnickiego | Drzwi Gnieźnieńskie | Pomnik Bolesława Chrobrego w GnieźnieOceń: Miejsce Pamięci Narodowej na Dalkach w Gnieźnie