Akademia Nauk Stosowanych im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie to publiczna uczelnia zawodowa, która rozpoczęła swoją działalność 1 lipca 2004 roku. Jej powołanie nastąpiło na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, które zostało ogłoszone 22 czerwca 2004 roku (Dz. U. Nr 150 poz.1572).
Uczelnia ta jest ważnym elementem edukacyjnym w regionie, oferującym różnorodne programy kształcenia, skierowane do studentów pragnących zdobyć wykształcenie wyższe w wybranych dziedzinach zawodowych.
Historia
Uczelnia, która obecnie funkcjonuje pod nazwą Akademia Nauk Stosowanych im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie, wcześniej znana była jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gnieźnie. Powstanie Uczelni miało miejsce 1 lipca 2004 roku, kiedy to na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 czerwca 2004 roku (Dz. U. Nr 150 poz. 1572) ogłoszono jej utworzenie. Proces ten poprzedzony był wnikliwą analizą wniosku przez odpowiednie organy ówczesnego Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, jak również uzyskaniem akceptacji innych resortów Rady Ministrów.
Na początku swojego istnienia, uczelnia skoncentrowała się na kształceniu w obszarze nauk technicznych. Decyzja o wyborze takich kierunków była ściśle związana z tym, że w latach 1994-2003 Politechnika Poznańska prowadziła kształcenie inżynierów w Gnieźnie. Z tego względu można stwierdzić, że Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gnieźnie była kontynuatorką edukacyjnych tradycji Politechniki Poznańskiej. Warto podkreślić, że powołanie Uczelni miało miejsce dzięki współpracy ówczesnych władz akademickich oraz przedstawicieli samorządu Miasta Gniezna.
W wyniku kolejnych reform, z dniem 1 maja 2022 roku, nastąpiła zmiana nazwy uczelni na Akademię Nauk Stosowanych im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie, co odzwierciedla rozwój oferty edukacyjnej oraz zmieniające się potrzeby rynku pracy.
Kierunki kształcenia
W Akademii Nauk Stosowanych im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie obecnie mamy szeroką ofertę edukacyjną, która obejmuje siedem kierunków studiów, dostosowanych do potrzeb rynku pracy oraz zainteresowań studentów.
- fizjoterapia – jednolite studia magisterskie,
- pielęgniarstwo – studia I stopnia (licencjackie),
- pielęgniarstwo – studia II stopnia (magisterskie),
- informatyka – studia I stopnia (inżynierskie),
- zarządzanie i inżynieria produkcji – studia I stopnia (inżynierskie),
- transport i logistyka – studia I stopnia (inżynierskie),
- analityka bezpieczeństwa – studia I stopnia (inżynierskie),
- bezpieczeństwo wewnętrzne – studia I stopnia (licencjackie).
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie | Gnieźnieńska Szkoła Wyższa MileniumOceń: Akademia Nauk Stosowanych im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie Uczelnia Państwowa