Wojciech Chełmicki


Wojciech Chełmicki, urodzony 29 listopada 1952 roku w Gnieźnie, był wybitnym polskim hydrologiem oraz nauczycielem akademickim. Niestety, jego życie zakończyło się 1 października 2011 roku w Luksemburgu.

Jako profesor zwyczajny, Chełmicki wniósł istotny wkład w rozwój nauki hydrologicznej w Polsce oraz miał znaczący wpływ na kolejne pokolenia studentów. Jego prace naukowe oraz zaangażowanie w edukację stanowią ważną część jego dziedzictwa.

Życiorys

Wojciech Chełmicki ukończył IX Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Katowicach. W latach 1971–1975 studiował geografię na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie jego studia zakończyły się wyróżnieniem. Odbył się to na podstawie pracy magisterskiej zatytułowanej Porównanie metod wydzielania odpływu podziemnego na przykładzie dorzecza górnego Dunajca, a jego promotorem była prof. Irena Dynowska.

Po ukończeniu studiów, rozpoczął pracę jako asystent-stażysta w Zakładzie Hydrografii, dzisiejszym Zakładzie Hydrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie prowadziła go jego promotorka. Chełmicki uczestniczył w trzech ekspedycjach naukowych do Mongolii w latach 1976-1978, które doprowadziły do powstania jego pracy doktorskiej pt. Obieg wody w stepowej strefie Mongolii; stopień doktora nauk geograficznych uzyskał w 1982 roku.

W dniu 11 maja 1993 roku uzyskał habilitację w dziedzinie nauk o Ziemi (dyscyplina: geografia), na podstawie pracy pt. Reżim płytkich wód podziemnych w Polsce, którą przygotował na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kolejnym jego osiągnięciem było otrzymanie tytułu profesora nauk o Ziemi 20 sierpnia 2002 roku. Od października 1995 roku pełnił funkcję kierownika Zakładu Hydrologii UJ oraz prowadził wykłady z hydrologii ogólnej.

W latach 1995-2001 kierował Stacją Naukową Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ w Łazach. Ponadto pełnił rolę redaktora naczelnego czasopisma naukowego „Folia Geographica, series Geographia Physica” od 2006 roku. Był także członkiem wielu znaczących organizacji, w tym International Association of Hydrological Sciences, Krajowej Rady Gospodarki Wodnej, Komisji Nauk Geograficznych Polskiej Akademii Nauk oraz Sekcji Hydrologii Komitetu Gospodarki Wodnej PAN.

Tragicznie zmarł w wyniku wypadku komunikacyjnego w Luksemburgu podczas podróży służbowej. Pochowano go na Cmentarzu Batowickim w Krakowie.

Nagrody

W ciągu swojej kariery, Wojciech Chełmicki zdobył wiele prestiżowych wyróżnień, które potwierdzają jego osiągnięcia w dziedzinie nauki oraz edukacji. Oto główne z nich:

  • Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
  • nagroda rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego – przyznawana kilkakrotnie.

Dorobek naukowy

Wojciech Chełmicki był wybitnym naukowcem, którego prace obejmowały szereg dziedzin. Poza hydrologią prowadził badania w obszarach takich jak hydrogeologia, hydrochemia, geomorfologia oraz kartografia hydrologiczna. Jego zaangażowanie objawia się szczególnie poprzez współpracę przy tworzeniu Mapy Hydrograficznej Polski w skali 1:50 000. Ponadto, jego osiągnięcia naukowe obejmują także tematykę ochrony środowiska.

W ciągu swojej kariery opublikował imponującą liczbę 170 prac naukowych, w tym 5 książek. Jego artykuły pojawiały się w renomowanych międzynarodowych czasopismach, takich jak „Episodes”, „Geologica Acta”, „Groundwater”, „Petermanns Geographische Mitteilungen”, „Soil and Water Research” oraz „Water, Air, & Soil Pollution”. To potwierdza szeroki zasięg jego badań i ich znaczenie w międzynarodowej nauce.

Wybrane publikacje

  • Degradacja i ochrona wód, Część pierwsza – Jakość (1997),
  • Degradacja i ochrona wód, Część druga – Zasoby (1999),
  • Woda. Zasoby, degradacja, ochrona (2001) – podręcznik akademicki,
  • Zlewnia. Właściwości i procesy (2003, 2006; autor czterech rozdziałów) – podręcznik.

Oceń: Wojciech Chełmicki

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:25