Sławomir Stępień


Sławomir Jan Stępień, urodzony 29 października 1975 roku w Gnieźnie, to polski inżynier o uznanej pozycji w dziedzinie naukow dowiództwa technologicznego. Posiada stopień doktora habilitowanego nauk technicznych.

W swojej karierze specjalizuje się w obszarach takich jak automatyka i robotyka, a także elektrotechnika. Jego badania koncentrują się na sterowaniu optymalnym i suboptymalnym nieliniowych układów sterowania oraz na badaniu sprzężonych zjawisk występujących w systemach elektromagnetycznych.

Obecnie pełni funkcję adiunkta w Instytucie Automatyki i Robotyki na Wydziale Informatyki Politechniki Poznańskiej, gdzie angażuje się w badania oraz dydaktykę w swojej dziedzinie.

Życiorys

Studia w dziedzinie automatyki oraz robotyki Sławomir Stępień ukończył na Politechnice Poznańskiej w roku 2000. Po ukończeniu nauki, w 2001 roku, został zatrudniony na uczelni, gdzie z sukcesami piastował coraz to wyższe stanowiska akademickie. W 2005 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Poznańskiej, bazując na badaniach zatytułowanych: „Dynamika elektromagnetycznych układów wykonawczych automatyki”, dla których mentorem był profesor Andrzej Patecki.

W 2013 roku uzyskał habilitację na Wydziale Informatyki, przedstawiając dorobek naukowy oraz rozprawę pt. „Sprzężone modele systemów napędów elektromagnetycznych i ich wykorzystanie do celów sterowania”. Obecnie pełni funkcję adiunkta w Instytucie Automatyki i Robotyki Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej.

Jest aktywnym członkiem wielu polskich oraz międzynarodowych organizacji związanych z nauką i techniką, w tym: International Compumag Society, Emerald Group Publishing, InterTech Scientific Committee oraz International PhD Workshop OWD Young Expert Committee.

Wspólnie z M. Miedziarek, Stępień jest współautorem publikacji zatytułowanej „Numeryczna analiza systemów dynamicznych w środowisku Matlab”, która ukazała się w 2011 roku nakładem PWSZ w Lesznie i posiada numer ISBN 978-83-928439-3-1. Jego artykuły były publikowane w szeregu prestiżowych czasopism, takich jak: COMPEL: The International Journal for Computation and Mathematics in Electrical and Electronic Engineering, Foundations of Computing and Decision Science, Springer Verlag Series, oraz Archives of Electrical Engineering.

Sławomir Stępień prowadzi zajęcia z różnorodnych tematów, między innymi z:

  • Metod numerycznych i symulacji,
  • Podstaw sterowania optymalnego,
  • Automatyki układów pneumatycznych i hydraulicznych,
  • Sensoryki,
  • Modelowania i identyfikacji.

Jego prace badawcze koncentrują się na suboptymalnych metodach sterowania SDRE (State-Dependent Riccati Equation) dla zrobotyzowanych systemów manipulacyjnych, jak i mobilnych. Zajmuje się również systemami UAV (Unmanned Aerial Vehicle), przy czym jego działalność badawcza często łączy się ze współpracą z przemysłem.

Przypisy

  1. Sławomir Stępień. researchgate.net. [dostęp 09.05.2016 r.] (ang.).
  2. Sławomir Jan Stępień (publikacje). scholar.google.pl. [dostęp 06.05.2016 r.] (ang.).
  3. Numeryczna analiza systemów dynamicznych w środowisku Matlab / Monika Miedziarek, Sławomir Stępień.. Katalog Biblioteki Narodowej. [dostęp 09.05.2016 r.]
  4. Sprzężone modele systemów napędów elektromagnetycznych i ich wykorzystanie do celów sterowania / Sławomir Stępień.. Katalog Biblioteki Narodowej. [dostęp 09.05.2016 r.]
  5. a b c d Dr hab. inż. Sławomir Stępień, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 09.05.2016 r.]
  6. a b dr hab. inż. Sławomir Stępień. cce.put.poznan.pl. [dostęp 24.03.2016 r.]
  7. Pracownicy. fc.put.poznan.pl (Wydział Informatyki Politechniki Poznańskiej). [dostęp 24.03.2016 r.] [zarchiwizowane z tego adresu 01.04.2016 r.]
  8. Slawomir Jan Stepien. prabook.com. [dostęp 09.05.2016 r.] (ang.).

Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":

Andrzej Gałkowski | Henryk Marcinkowski | Jan Wellenger

Oceń: Sławomir Stępień

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:5