UWAGA! Dołącz do nowej grupy Gniezno - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Maria Irena Wierzbicka


Maria Irena Wierzbicka, ur. 22 marca 1879 roku w Gnieźnie, a zmarła 25 grudnia 1972 roku w Kamieniu Krajeńskim, w pobliżu Bydgoszczy, była niezwykłą postacią w historii polskiej kultury. Wierzbicka była nie tylko bibliotekarką, ale także nauczycielką, której praca miała znaczący wpływ na rozwój edukacji i kultury w Polsce.

Jej życie i działalność są doskonałym przykładem pasji do książek oraz zaangażowania w kształcenie młodzieży. Wierzbicka pozostaje w pamięci jako osoba, która miała pozytywny wpływ na wielu ludzi.

Życiorys

Maria Irena Wierzbicka urodziła się w rodzinie kupieckiej, córką Władysława i Praksedy z Krakowskich. Ukończyła podstawową szkołę oraz liceum dla dziewcząt w Gnieźnie w 1898 roku. Już jako młoda osoba rozpoczęła pracę w lokalnej szkole, a następnie kontynuowała ją w Warszawie do roku 1904.

W latach 1904-1919 pełniła funkcję bibliotekarki oraz sekretarki w domu arystokratycznym na terenie Lwowa. Po zakończeniu tej pracy przeniosła się do Bydgoszczy w 1919 roku. W 1920 podjęła zatrudnienie w Bibliotece Miejskiej w Bydgoszczy, gdzie najpierw pracowała jako sekretarka, a później jako bibliotekarka.

W trakcie swojej kariery w bibliotece, jako kierownik działu uzupełniania zbiorów, gromadzenia i opracowywania, stała się de facto zastępcą dyrektora. Dzięki jej zaangażowaniu, polski profil tej biblioteki znacząco się ukształtował. Warto zaznaczyć, że Maria kontynuowała swoją działalność nawet w czasie II wojny światowej, wówczas pracując jako pracownica fizyczna w magazynie. Jej wysiłki przyczyniły się do uratowania wielu cennych polskich książek znajdujących się w zbiorach biblioteki.

Po wojnie Maria Wierzbicka wznowiła pracę i w 1945 roku została mianowana wicekustoszem. Odpowiadała za Dział Nabytków, a także aktywnie uczestniczyła w kształceniu młodych bibliotekarzy w Bydgoszczy. W 1960 roku obchodziła jubileusz 40-lecia swojej pracy zawodowej, zaledwie cztery lata przed przejściem na emeryturę w 1964 roku.

Po zakończeniu kariery zawodowej, cieszyła się miano „żywej kroniki” księgozbioru, a także społecznie zajmowała się porządkowaniem zbiorów ikonograficznych. Maria Irena Wierzbicka angażowała się również w działalność Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Ligi Kobiet. Pomimo wielu osiągnięć, nie założyła własnej rodziny.

Ordery i odznaczenia

Maria Irena Wierzbicka otrzymała liczne wyróżnienia za swoje osiągnięcia oraz wkład w rozwój społeczności. Wśród nich znajdują się:

  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Srebrny Krzyż Zasługi (przyznany 22 lipca 1952),
  • Medal 10-lecia Polski Ludowej (otrzymany 2 marca 1955),
  • Odznaka honorowa „Zasłużonemu Obywatelowi Miasta Bydgoszczy”.

Przypisy

  1. M.P. z 1955 r. nr 104, poz. 1411 - Uchwałą Rady Państwa z dnia 2.03.1955 r. nr 0/362 - na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa.
  2. M.P. z 1952 r. nr 70, poz. 1078 „za zasługi w dziedzinie kultury i sztuki”.

Oceń: Maria Irena Wierzbicka

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:25