Jan Górny (hokeista na trawie)


Jan Górny, urodzony 17 stycznia 1933 roku w Gnieźnie, był wybitnym polskim hokeistą na trawie, który zyskał uznanie jako bramkarz. Swoją pasję do sportu rozwijał przez całe życie, stając się nie tylko znanym zawodnikiem, ale również olimpijczykiem oraz wielokrotnym mistrzem Polski.

Jego sukcesy na boisku, w połączeniu z umiejętnościami trenerskimi, umożliwiły mu przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom sportowców. Górny zmarł 13 lipca 2018 roku w Poznaniu, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii polskiego hokeja na trawie.

Życiorys

Jan Górny to postać, która na stałe zapisała się w historii polskiego hokeja na trawie. Urodził się jako syn Zbigniewa i Anny Grzeczka. W 1965 roku zakończył naukę w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w Poznaniu, gdzie zdobył kwalifikacje jako technik mechanik.

Sportowa kariera Górnego była niezwykle bogata. Choć to hokej na trawie przyniósł mu największe sukcesy, to również uprawiał wiele innych dyscyplin sportowych, takich jak hokej na lodzie, piłka nożna, piłka ręczna, lekkoatletyka oraz szybownictwo. W latach 1954-1969 reprezentował barwy klubu Warta Poznań, gdzie w roli laskarza zdobył znaczące osiągnięcia.

W trakcie swojej kariery sportowej, Jan Górny zdobył pięć tytułów mistrza Polski na otwartym stadionie w latach: 1963, 1965, 1967, 1968 oraz 1969, a również dwa tytuły w halowej odmianie hokeja w 1963 i 1967 roku. W swojej karierze zagrał w 34 meczach reprezentacji narodowej. Wśród nich uczestniczył w igrzyskach olimpijskich w Rzymie, gdzie Polacy zajęli 12. miejsce, przegrywając rywalizację o lokaty 9-12 bez walki.

Po zakończeniu kariery sportowej w 1970 roku, Jan Górny nie zrezygnował z hokeja. Uzyskał uprawnienia trenerskie i prowadził zespół Warty Poznań, z którym odniósł kolejne triumfy mistrzowskie w 1972, 1973 i 1975 roku. Między 1976 a 1978 rokiem był również trenerem Pocztowca Poznań.

Jan Górny został uhonorowany tytułem Zasłużonego Mistrza Sportu oraz odznaczony Brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, co jest dowodem jego wkładu w rozwój polskiego sportu. Angażował się także w działalność związku olimpijskiego, przyczyniając się do promocji sportu wśród młodych adeptów.

Życie prywatne

Jan Górny był osobą, która cieszyła się ogromnym szacunkiem wśród swoich bliskich oraz społeczności hokeja na trawie. Żonaty z Haliną Wielgosz, wybitną sportsmenką, która z powodzeniem grała w siatkówkę i koszykówkę w poznanskiej Warcie, tworzył z nią wspólne życie, pełne pasji do sportu.

Jan był również dumnym ojcem Romualda, co podkreśla jego zaangażowanie w rodzinę. Po jego śmierci, został pochowany na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu, w miejscu, które stało się jego ostatnim odpoczynkiem (pole 38, kwatera 14-18-429).

Przypisy

  1. Plan Poznania - Cmentarze [online], www.poznan.pl [dostęp 13.02.2022 r.]
  2. Zmarł Jan Górny. kibicpoznanski.pl. [dostęp 16.07.2018 r.]
  3. Nekrolog Jana Górnego

Oceń: Jan Górny (hokeista na trawie)

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:23