Edmund Wengerek


Edmund Wengerek, urodzony 11 lipca 1913 roku w Gnieźnie, to postać, która wywarła znaczący wpływ na polskie prawo. Jego życie zakończyło się 9 maja 1978 roku w Poznaniu, gdzie także ma swoje zawodowe osiągnięcia.

Był on uznawanym prawnikiem oraz profesorem zwyczajnym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W szczególności w drugiej połowie lat pięćdziesiątych pełnił funkcję kierownika Katedry Postępowania Cywilnego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Życiorys

Edmund Wengerek pochodził z renomowanej gnieźnieńskiej rodziny kupieckiej. Ukończył Gimnazjum im Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, gdzie zdał maturę w 1930 roku. Następnie studiował na Uniwersytecie Poznańskim, które ukończył w 1934 roku.

W okresie drugiej wojny światowej działał pod pseudonimem Kazimierz Nowak w Wielkopolskiej Organizacji Wojskowej. Po zakończeniu działań wojennych pełnił funkcję sędziego Sądów Powiatowych w miejscowościach Września, Mogilno oraz Strzelno w latach 1938-1939. W latach 1946-1951 pracował jako sędzia Sądu Okręgowego w Gnieźnie.

W 1961 roku objął stanowisko kierownika Katedry Postępowania Cywilnego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a od 1963 roku był prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji. Ponadto pełnił rolę wicedyrektora Instytutu Prawa Cywilnego UAM. W 1968 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

Był aktywnym członkiem Komisji Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, a także Zrzeszenia Prawników Polskich. Do jego działalności naukowej należała współpraca z takimi organizacjami jak International Institut de Droit Processual, Societe de la Legislation Comparée oraz Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Ponadto był aktywnym uczestnikiem władz wojewódzkich i uczelnianych Stronnictwa Demokratycznego.

Wengerek był inicjatorem założenia Towarzystwa Miłośników Gniezna w 1945 roku. Uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich prawników, przez wielu traktowany jest jako autorytet w dziedzinie prawa cywilnego i znawca egzekucji sądowej.

Otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Po śmierci został pochowany na cmentarzu junikowskim w Poznaniu.

Wybrane publikacje

Oto kilka wybranych publikacji autorstwa Edmunda Wengereka, które wnoszą istotny wkład w dziedzinę prawa cywilnego:

  • Koncentracja materiału procesowego w postępowaniu cywilnym,
  • Obsługa prawna organów państwowych oraz jednostek gospodarki uspołecznionej,
  • Postępowanie cywilne procesowe przed sądami pierwszej instancji w państwach socjalistycznych,
  • Postępowanie egzekucyjne w sprawach cywilnych,
  • Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne : komentarz do części drugiej Kodeksu postępowania cywilnego,
  • Przeciwegzekucyjne powództwa dłużnika : (powództwa opozycyjne),
  • Sądowe postępowanie egzekucyjne w sprawach cywilnych,
  • Zasada kolegialności w postępowaniu cywilnym,
  • Wzory pism procesowych w sprawach cywilnych (Jan Policzkiewicz, Władysław Siedlecki, Edmund Wengerek).

Przypisy

  1. Historia powstania Towarzystwa Miłośników Gniezna. Towarzystwo Miłośników Gnieznna. [dostęp 12.03.2014 r.]
  2. Poczet członków Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk 1857-2007 s.439. Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa. [dostęp 16.09.2014 r.]
  3. Z orlików na orły wyrośli. Stowarzyszenie Absolwentów I LO. [dostęp 12.03.2014 r.]
  4. Księga jubileuszowa Profesora Mieczysława Sawczuka s.5. Lex Warszawa 2010. [dostęp 20.03.2014 r.]
  5. Nazwiska dawnych pracowników Katedry. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydział Prawa i Administracji. [dostęp 22.04.2014 r.]
  6. Zmarli Profesorowie. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydział Prawa i Administracji. [dostęp 22.04.2014 r.]

Oceń: Edmund Wengerek

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:10